урок 20
Тема. Рапсодія.
Мета. Розширити уявлення учнів про
жанрове різноманіття музичного мистецтва, познайомити їх з жанровими
особливостями рапсодії. Збагатити емоційно-естетичний досвід учнів у ході
сприйняття і виконання музики, побудованої на народних мелодіях. Виховувати
інтерес до музичних творів, написаних на фольклорній основі.
Музичний
матеріал: Ф.Ліст Угорська рапсодія №2
(слухання); М.Скорик «Карпатська рапсодія»
(слухання); В.Дроботенко «Колискова майбуття» (виконання).
Тип
уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян),
магнітофон (музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво»
6 кл. (Л.Масол, Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання Угорської рапсодії №2 Ф.Ліста.
Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань,
музичних вражень учнів.
— Про яку музику, музичні події, що
вас схвилювали, ви хотіли б розповісти на уроці?
— Які музичні твори ви хотіли б
продемонструвати?
Виконання пісні за бажанням
учнів.
3. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
— На що налаштувала вас «прелюдія»
уроку, музика, під яку ви заходили до класу?
— Які почуття, викликані цією
музикою, будуть головними на уроці?
Повідомлення теми уроку.
Слово «рапсод» має тисячолітню історію і з грецької означає «той, хто
складає пісні». У Стародавній Греції на святкових бенкетах і змаганнях
мандрівні співці-рапсоди декламували довгі поеми із цікавим сюжетом, розділи
яких називалися рапсодіями, Зазвичай співаки виконували рапсодії під
акомпанемент кіфари або ліри.
Звернімося до словничка
Рапсодія — жанр камерно-інструментальної музики; твір вільної форми й
розвитку, зміст якого нерідко пов’язаний з народною творчістю.
Одним із найяскравіших композиторів, хто творив у цьому жанрі, був Ференц
Ліст. Його угорські рапсодії — це неперевершені сцени народного життя.
4.Слухання
Угорської рапсодії №2 Ф.Ліста.
- Який
характер твору?
- Чим
схожі жанри рапсодії та сюїти за темпом і
розвитком музики?
5.
Слухання «Карпатської рапсодії» М.Скорика.
- Який характер музики першої частини?
- Порівняйте рапсодії Ф. Ліста і М. Скорика.
- Схарактеризуйте засоби музичної виразності
твору.
- Які настрої рапсодії суголосні карпатським
пейзажам?
6.
Виконання «Колискової майбуття» В.Дроботенка.
— Який характер пісні?
— Які почуття викликає музика
пісні?
— У яких кольорах ви бачите пісню?
7.
Підсумок уроку.
— Яке враження справила на вас
музика уроку?
— Які почуття викликала?
―
Який висновок ви можете зробити, виходячи з теми уроку?
―
Порівняйте рапсодії різних авторів, назвіть основні ознаки жанру.
―
Розкажіть про історію виникнення рапсодії в поезії та музиці.
―
Поміркуйте, чи відповідає мелодія колискової В. Дроботенко поетичним образам
пісні.
Немає коментарів:
Дописати коментар