понеділок, 30 січня 2017 р.

31 січня - 220 років від дня народження 

Франца Петера Шуберта


   Франц Петер Шуберт — австрійський композитор, один з основоположників романтизму в музиці, автор близько 600 вокальних композицій, дев’яти симфоній, а також великої кількості камерної та сольної фортепіанної музики.
   Народився Шуберт 31 січня 1797 в передмісті Відня в багатодітній родині. З дитинства захоплювався музикою: він грав на скрипці, фортепіано. З шести років він навчався в парафіяльній школі Ліхтенталь. З семи років він брав уроки гри на органі у капельмейстера Ліхтентальської церкви. У 1808-1812 Франц співав в імператорській Придворної капелі під керівництвом видатного віденського композитора і педагога Антоніо Сальєрі, який, звернувши увагу на талант хлопчика, почав навчати його основам композиції.
    До 17 років Шуберт уже був автором фортепіанних п’єс, вокальних мініатюр, струнних квартетів, симфонії і опери «Замок диявола». Працюючи помічником вчителя в школі свого батька (1814-18), Шуберт продовжував інтенсивно складати. Першу популярність композитор Шуберт відчув в 1816 році після написання балади «Лісовий цар».
   Подальша творчість Шуберта ще більш розкрила його мелодійний талант. Особливо відзначені пісні, симфонії Шуберта з збірок «Прекрасна мельничиха», «Зимовий шлях». «Серенада» Шуберта зі збірки «Лебедина пісня», а також пісні «Притулок», «Біля моря» здобули світову популярність. Деякі твори, наприклад, незакінчена симфонія Шуберта (сі мінор), велика симфонія і інші, є продовженням музики Бетховена.
    Великий композитор написав близько 600 композицій. Вальси Шуберта складають велику частку серед 400 танців, написаних для гри на фортепіано в 4 руки. Не дивлячись на це, майже все життя Франц Шуберт відчував брак коштів.
    У 1820-х роках у Шуберта почалися проблеми зі здоров’ям. У грудні 1822 року композитор захворів, але після перебування в лікарні восени 1823 року його здоров’я покращилося. З 1826 по 1828 роки Шуберт жив у Відні, за винятком короткого перебування в Граці. 26 березня 1828 року Шуберт дав свій єдиний публічний концерт, який мав великий успіх. Тим часом були надруковані його численні пісні і фортепіанні твори.
   Помер Шуберт 19 листопада 1828 року на 32 році життя від тифу після двотижневої лихоманки.


Ф. Шуберт "Серенада"


пʼятницю, 27 січня 2017 р.

УРОК 20
Тема. Рок-музика.
Мета. Продовжити спостереження за розвитком музич­ної рок-музики як музичного напрямку. Розвивати вміння учнів мислити, інтерпретувати музичні твори й виразно їх виконувати. Виховувати вдумливе, позитивне ставлення до музики, естетичний смак.
Музичний матеріал: гурт «Pink Floyd», «Another Brick in the Wall»; гурт «Queen», «We are the champions», «The show must go on»; гурт «Океан Ельзи», «9-1-1» (слухання); Н. Петраш, «Моя Україна» (розучуван­ня).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 7 кл. (Л.Масол, Л.Аристова).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання пісні «Another Brick in the Wall» гурту «PinkFloyd».
            Музичне вітання

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.
- Які почуття викликала у вас музика, під яку ви заходили до класу?
- Який її характер?
- Чи зустрічалась вам музика такого образного змісту раніше?

3. Мотивація навчальної діяльності.
Стиль британської групи «Пінк Флойд» («PinkFloyd»), що має велику популярність упродовж багатьох років, можна визначити як «психоделічний арт-рок». Психоделією називають рок-музику, якій властиві спонтанність, емоційна розкутість і відсутність чіткої форми.
«Пінк Флойд» вважають одним із найуспішніших гуртів Великої Британії, відомим своїми філософськими текстами, експериментами зі звуком, цікавими обкладинками альбомів й оригінальними концертами.
Гурт сформувався в Лондоні у 1965 р. До його складу входили Нік Мейсон, Роджер Вотерс, Річард Райт і Боб Клоз. «Пінк Флойд» досяг справжніх світових висот. Його концептуальні альбоми «Зворотний бік місяця» («The Dark Side of the Moon»), «Якби ти була тут» («Wish You Were Неге»), «Звірі» («Animals»), і рок-опера «Стіна» («The Wall»), придбало понад 210 мільйонів слухачів.
Звернімося до словничка.
Психоделік-рок (психоделічний рок) — напрям рок-музики, для якого характерні фантастичні, містичні та символічні образи.


4. Слухання. Гурт «Pink Floyd»  «Another Brick in the Wall» («Ще одна цеглинка в стіні») з альбому «The Wall» («Стіна»).


5. Мотивація навчальної діяльності.
Британський гурт «Квін»(« Queen»), поєднавши у своїй творчості ознаки різних напрямів рок-музики, створила власний неповторний стиль. Своїм надзвичайним успіхом група завдячує передусім таланту і харизмі вокаліста Фреді Мерк’юрі.
У 1968 р. гітарист Брайан Мей, студент Імперського коледжу в Лондоні, і басист Тім Стаффелл вирішили створити гурт, який назвали «Усмішка» ( « Smile»). Під час навчання в художньому училищі Ілінга, Тім Стаффелл затоваришував із однокурсником Фаррухом Бульсара, який узяв собі англійське ім’я Фреді Мерк’юрі. Хлопець незабаром став відданим шанувальником «Smile». Наприкіпці 1970 р. Стаффелл покинув гурт, а інші учасники разом із Фреді продовжили роботу в колективі, який відтоді мав назву «Queen».

6. Слухання. Гурт «Queen»  «We are the champions» («Ми – чемпіони»), «The show must go on» («Шоу має тривати»).


7. Мотивація навчальної діяльності.
            Сьогодні найвідомішим представником української рок-музики вважають гурт «Океан Ельзи». Лідером (фронтменом) і автором майже всіх пісень музичного колективу є Святослав Вакарчук. Музика «Океана Ельзи» різноманітна своїми настроями: ліричними, енергійними, танцювальними, звитяжними. Вірші пісень С. Вакарчука називають пісенною поезією, адже його літературна мова наповнена складними римами, неперевершеними образами, вишуканими порівняннями тощо. Дуже часто в музиці «Океану Ельзи» можна почути українські народні мотиви, які гармонійно вплітаються в рок-ритми. Гурт успішно гастролює Україною, Америкою, Європою. У доробку «океанів» 8 студійних альбомів. У 2014 р. «Оксан Ельзи» відзначив концертами свій ювілей — 20-річчя, найгучніші і наймасштабніші з яких відбулися на стадіонах Києва і Львова.

8. Слухання.  Гурт «Океан Ельзи» «9-1-1».

9. Продовження розучування пісні Н. Петраша «Моя Україна».

10. Підсумок уроку.
- Яка музика звучала сьогодні на уроці?
- Схарактеризуйте характерні особливості рок-музики.
- Проаналізуйте сольні партії музичних інструментів у рок-музиці.

- Порівняйте їх із джазом.
урок 20
Тема. Рапсодія.
Мета. Розширити уявлення учнів про жанрове різноманіття музичного мистецтва, познайомити їх з жанровими особливостями рапсодії. Збагатити емоційно-естетичний досвід учнів у ході сприйняття і виконання музики, побудованої на народних мелодіях. Виховувати інтерес до музичних творів, написаних на фольклорній основі.
Музичний матеріал: Ф.Ліст Угорська рапсодія №2 (слухання); М.Скорик «Карпатська рапсодія» (слухання); В.Дроботенко «Колискова майбуття» (виконання).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 6 кл. (Л.Масол, Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання Угорської рапсодії №2 Ф.Ліста.
Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань, музичних вражень учнів.
  Про яку музику, музичні події, що вас схвилювали, ви хоті­ли б розповісти на уроці?
  Які музичні твори ви хотіли б продемонструвати?
Виконання пісні за бажанням учнів.
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
  На що налаштувала вас «прелюдія» уроку, музика, під яку ви заходили до класу?
  Які почуття, викликані цією музикою, будуть головними на уроці?
Повідомлення теми уроку.
Слово «рапсод» має тисячолітню історію і з грецької означає «той, хто складає пісні». У Стародавній Греції на святкових бенкетах і змаганнях мандрівні співці-рапсоди декламували довгі поеми із цікавим сюжетом, розділи яких називалися рапсодіями, Зазвичай співаки виконували рапсодії під акомпанемент кіфари або ліри.
Звернімося до словничка
Рапсодія — жанр камерно-інструментальної музики; твір вільної форми й розвитку, зміст якого нерідко пов’язаний з народною творчістю.
Одним із найяскравіших композиторів, хто творив у цьому жанрі, був Ференц Ліст. Його угорські рапсодії — це неперевершені сцени народного життя.
4.Слухання Угорської рапсодії №2 Ф.Ліста.
 - Який характер твору?
 - Чим схожі жанри рапсодії та сюїти за темпом і розвитком музики?
5. Слухання «Карпатської рапсодії» М.Скорика.
 - Який характер музики першої частини?
 - Порівняйте рапсодії Ф. Ліста і М. Скорика.
 - Схарактеризуйте засоби музичної виразності твору.
 - Які настрої рапсодії суголосні карпатським пейзажам?
6. Виконання «Колискової майбуття» В.Дроботенка.
  Який характер пісні?
  Які почуття викликає музика пісні?
  У яких кольорах ви бачите пісню?
7. Підсумок уроку.
  Яке враження справила на вас музика уроку?
  Які почуття викликала?
    Який висновок ви можете зробити, виходячи з теми уроку?
    Порівняйте рапсодії різних авторів, назвіть основні ознаки жанру.
    Розкажіть про історію виникнення рапсодії в поезії та музиці.

    Поміркуйте, чи відповідає мелодія колискової В. Дроботенко поетичним образам пісні.
урок 20
Тема. Хорова музика.
Мета. Показати глибину, багатство та різноплановість української хорової музики, церковного співу. Визначити жанрові особливості духовної музики. Розвивати вокально-хорові навички, творчі виконавські здібності учнів, збагачувати їхній емоційно-естетичний досвід. Ви­ховувати патріотичні та морально-етичні почуття.
 Музичним матеріал: А.Ведель «Херувимська» (слухання), Б.Гірський «Рідна мова» (розучування).
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: музичні інструменти (баян, фортепіано), магнітофон (музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 5 кл. (Л.Масол, Л.Аристова ).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Херувимської» А.Веделя.
2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.
Із якою музикою, музичними навичками ви прийшли на урок?
Які творчі роботи (вірші, малюнки) ви підготували до сьо­годнішнього уроку?
З чим асоціюється у вас музика, під звучання якої ви зайшли до класу?
Подивіться на фото (підручник, с.95). Що на них зображено7
Що нагадують вам їх образи?
Чи ходили ви з родиною до церкви?
Що вас вражає в храмі найбільше?
Як ви думаєте, чому з давніх часів церковні споруди стали храмами музики?
                                              Словничок:
Духовна музика – це вокальні, інструментальні або вокально-інструментальні твори на релігійні тексти чи сюжети.
3. Слухання. А.Ведель «Херувимська».
  Які почуття викликає ця музика?
  Які образи виникають у вашій уяві?
  Про що можна розмірковувати, слухаючи цей твір?

4. Продовження розучування пісні Б.Гірського «Рідна мова»
6. Підсумок уроку.
  Якій музиці був присвячений наш урок?
  Які музичні твори на ньому прозвучали?

  Який із них справив на вас найбільше враження?
УРОК 20. МАНДРІВКА ДО УГОРЩИНИ
Мета. Розкрити особливості угорської танцювальної музики. Розвивати вміння інтерпретувати вокальні твори, формувати вокально-хорові навички. Виховувати інтерес до народної музики, а також емоційну чутливість та любов до краси.
Музичний матеріал: З. Кодай «Чардаш» з опери «Харі Янош»; Й. Брамс Угорський танець №5; чеська народна пісня «Полька».
Обладнання: підручник «Музичне мистецтво» 4 кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.

ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету).
            Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань, музичних вражень учнів.
 - Яка музика схвилювала вас упродовж тижня?
 - Про яку му­зику ви можете сьогодні розповісти?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
            Сьогодні ми вирушимо в подорож до Угорщини. Музична культура цієї країни дуже давня. Велику роль у її поширенні відіграли цигани, які мандрували країною і співали угорські народні пісні.
Золтан Кодай, відомий композитор двадцятого століття, полюбляв збирати угорську народну музику. Він зміг об’єднати старовинні наспіви та сучасні елементи музичної мови. Найвідомішим його твором є комічна опера «Харі Янош». Це фантастична розповідь про веселого воїна, з яким трапляються незвичні події.
Чардаш — відомий веселий угорський танець. Він складається з двох частин: повільної та швидкої. Першу частину викопують чоловіки по колу, а другу танцюють у парах у швидкому темпі. Назва танцю з угорської мови означає «трактир», «корчма», тому що саме там збиралися місцеві мешканці, щоб повеселитися й потанцювати.
4. Слухання «Чардаша» з опери «Харі Янош» Золтана Кодая.
- Схарактеризуйте прослуханий твір.
         - Який характер цього танцю? Виконай ритмічний супровід | чардаша
5. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Німецький композитор Йоганнес Брамс цікавився угорським фольклором. Це захоплення відобразилося у його творах — «Угорських танцях».
6. Слухання Угорського танцю №5 Йоганнеса Брамса.
- Який характер танцю?
- Схарактеризуйте контрастні елементи музичної мови.
- Спробуйте вигадати танцювальні рухи і виконати їх у відповідному характері.
7. Продовження розучування чеської народної пісні «Полька» .
8. Підсумок уроку.
 - Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?

       - Які почуття вона у вас викликала?
УРОК 20. ВАРІАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК МУЗИКИ
Мета. Збагачувати уявлення учнів про варіаційний розвиток музичного твору; вчити їх емоційно сприймати музику; формувати в учнів інтерес до му­зичного мистецтва; розвивати музичний слух, творчі здібності, уміння розрізняти народні танці; виховувати всебічно розвинену особистість, яка любить і поважає музику у всіх її проявах.
Музичний матеріал: Михайло Завадський «Шумка» — слухання. Слова Євгена Левчена, музика Анни Олейникової «Рушничок» — розучування (с. 70—72).
Обладнання: підручник «Музичне мистецтво» 3 кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
I.   Організаційна частина.
Знову день почався, діти,
Ви зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати,
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний,
За це подякуєм йому.
1.        Вхід до класу під звучання пісні (за вибором учителя).
2.         Музичне привітання.
Урок музики у нас Запросив усіх у клас.
Привітаймось дружно всі,
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!
Плесніть діти кілька раз,
До роботи всі гаразд!
Привітаймось дружно всі,
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!

IІ. Повідомлення теми уроку.
1. Робота з підручником, с. 70.
2. Музична абетка, с. 70.
3. Музична гра Василя Верховинця «Пташка маленька» (див. урок N9 18).
ІІІ. Слухання музики.
Михайло Завадський «Шумка».
1.  Загальні відомості про композитора.
Михайло Адамович Завадський — український композитор, музичний педа­гог, піаніст польського походження.
Народився 7 серпня 1828 року в селі Михалківцях (нині Ярмолинепького району Хмельницької області).
У 1862—1863 роках навчався в Київському університеті імені Святого Во­лодимира.
Працював учителем співу в Києві та Кам’янці-Подільському.
Помер 17 березня 1887 року в рідному селі на 59-му році життя.
2.  Слухання твору.
3.  Обговорення твору.
ІV. Фізкультхвилинка.
Ходить білочка по лісі
Ходить білочка по лісі (діти ходять по кімнаті)
По високому, густому,
(розводять руки, піднімають руки вгору)
По зеленому, рясному.
(відводять руки в сторони, стежать поглядом)
В неї стежечок багато:
(відводять руку в загадану сторону)
По землі і по деревах (стежать поглядом)
Справа стежечка — до зірки,
(простягають руки вправо)
Зліва стежечка — до шишки,
(простягають руки вліво, стежать поглядом)
Ззаду стежка — до горішка.
(повертаються назад)
V. Вивчення пісні.
Слова Євгена Левченка, музика Анни Олейникової «Рушничок» — розу­чування.
1.  Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.
2.   Робота над піснею.
3.  Повторення вивчених пісень.

VI. Підсумок уроку. Релаксація.