Урок № 18. КАЗКА ДВЕРІ ВІДЧИНЯЄ
Мета:
• навчальна:
учити учнів визначати особливості емоційного змісту, засоби музичної
виразності, що відіграють вирішальну роль у створенні казкових образів; дати визначення
поняття «оркестр»;
• розвивальна:
продовжити формувати ладові уявлення, зорово-слухове сприйняття;
розвивати творчі здібності учнів, допомогти їм у музиці відчувати неповторність
казкових образів;
• виховна:
виховувати інтерес і любов до музики, пісні, творчої праці, бажання вчитися
музики.
Музичний матеріал: С.
Прокоф'єв «Вальс» (з балету «Попелюшка»); Б. Фільц «Бабусина казка»; поспівка
«На засніженім лужку»; А. Філіпенко «Новорічна».
Обладнання: комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід («Вальс» з балету «Попелюшка»
С. Прокоф’єва).
Перевірка готовності класу до
уроку. Музичне
вітання.
♦ 3 якими казковими героїнями познайомила нас
музика на попередньому уроці?
♦ Як називається інструмент, який допоміг нам
уявити чарівну фею Драже?
Учитель. Чи любите ви казки? Звісно, усі діти
люблять казки, адже вони — наші улюблені книжки в дитинстві!
Як ви вважаєте, чи може музика допомогти
краще зрозуміти зміст казки та охарактеризувати її героїв? Мабуть, лише музика
допоможе нам це з’ясувати, адже композитори — теж казкарі, але вони
розповідають казки особливою мовою — мовою музики.
Учитель. І знову до нас на урок завітала
казка. Яка саме — ви, мабуть, здогадаєтеся самі. Ця дівчина жила з батьком,
мачухою та двома її доньками. Мачуха любила своїх доньок та ненавиділа свою
падчерку, яку примушувала виконувати всю брудну й важку роботу в домі. У бідної
дівчинки навіть не було свого ліжка, і тому вночі вона спала на ящику з
попелом.
♦ Чи здогадалися ви, що за казка завітала до
нас у гості?
Учитель. Так, це казка про Попелюшку.
Попелюшка дуже любила танцювати. А де можна було потанцювати? Звісно, на балу.
Попелюшка мала велику мрію — потрапити до королівського палацу на бал. Усе,
чого дуже бажаєш, обов’язково здійсниться! Так сталося і з Попелюшкою. Одного
разу у палаці короля відбувся бал. Мачуха та її доньки вирушили туди, а
Попелюшку залишили вдома. Але добра Фея вирішила нагородити Попелюшку за її добрий
характер та працьовитість. Вона перетворила її вбрання на чудову сукню, а її
ніжки взула у кришталеві черевички. Гарбуз перетворила на карету, а мишей — на
коней. Попелюшка вирушила на бал!
Учитель
читає уривок з казки Ш. Перро «Попелюшка» — сцену на балу.
♦ Який танок виконували
Попелюшка та Принц?
Послухайте
музику — і ви впізнаєте цей танець.
Слухання
«Вальсу» з балету «Попелюшка» С. Прокоф’єва.
♦ Що ви почули у цій музиці?
♦ Які настрої, почуття
Попелюшки передає музика?
♦ Як ви вважаєте, музику
виконував один музикант чи їх було багато?
4.2. Засвоєння
нових знань
Оркестр — це велика група музикантів, які
грають на різних музичних інструментах.
4.3. Слухання
музики
Учитель. Заплющте очі та уявіть, що ви —
маленькі принци та принцеси, що ви танцюєте на балу.
Повторне слухання музики з
пластичним інтонуванням
♦ Які казки розповідають вам
батьки, дідусі та бабусі?
Послухайте музику Б. Фільц «Бабусина казка».
♦ Про що розповідає бабуся
онукам?
Слухання «Бабусиної казки» Б.
Фільц
♦ Яким є настрій цього
музичного твору?
4.4. Вокально-хорова робота
Продовження роботи над поспівкою «На засніженім лужку» з показом
руху мелодії рукою
Учитель. На Новий рік навкруги ялинки діти
водять хоровод. Яке ж свято без таночків?! Послухайте пісню «Новорічна» А.
Філіпенка.
Слухання, розучування та виконання пісні «Новорічна» А. Філіпенка
♦ Про який настрій дітей
розповіла пісня?
Продовження роботи над піснею «Сніжинки» Я. Степового
Учитель. Сьогодні на уроці ми з’ясували
цікаву річ: музика танцю може допомогти нам перенестися у казковий світ та
уявити різні характери героїв.
♦ Як музика зобразила
Попелюшку?
♦ На вашу думку, чому саме
вальс танцювала Попелюшка на балу?
♦ Чим різниться музика, що
зображує казкових героїнь: Попелюшку, фею Драже, Бабу-Ягу?
Немає коментарів:
Дописати коментар