Урок 14
Тема. Народна музика у творчості композиторів.
Мета. Закріпити знання учнів про народні обрядові пісні
(колядки та щедрівки). Визначити особливості понять «обробка», «варіації».
Формувати вокально-хорові навички учнів, уміння емоційно, виразно виконувати
пісні. Виховувати інтерес до української обрядової пісні, творчості
М.Леонтовича, а також повагу та інтерес до народних традицій, української
пісні.
Музичним матеріал: українська народна пісня «Щедрик» в обробці М.Леонтовича (слухання),
українська щедрівка «Добрий вечір тобі, пане господарю!» (розучування).
Тип
уроку: комбінований.
Обладнання: музичні інструменти (баян, фортепіано), магнітофон
(музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво»
5 кл. (Л.Масол, Л.Аристова ).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання
української народної пісні «Щедрик» в обробці М.Леонтовича.
2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.
— Із якою музикою, музичними навичками ви прийшли на
урок?
— Які творчі роботи (вірші, малюнки) ви підготували
до сьогоднішнього уроку?
— Які пісні, присвячені зимовим святам, ви можете пригадати?
— Які обробки композитора М. Леонтовича ви знаєте?
— Що таке обробка?
— Що таке варіація?
Словничок:
Обробка – це видозмінення музичного твору шляхом
використання різноманітних засобів музичної виразності.
Варіації – музичний твір, у якому основна мелодія
звучить кілька разів, набуваючи різноманітних змін: мелодичних, ритмічних,
ладових, гармонічних тощо.
3.
Мотивація групової дискусії.
— Яку роль відігравали в житті людини пісні зимових
свят колядки та щедрівки?
—
Чи потрібно сучасній людині знати
колядки та щедрівки? Сьогодні ми познайомимося з народними величальними піснями,
які славили людину-трудівника, а також із щедрівками та колядками, які
прославляли народження Сина Божого.
4.
Розучування щедрівки «Добрий вечір тобі, пане господарю!».
— Що прославляється в цій пісні?
— До якого виду народних пісень вона належить?
Розучування пісні проводять з
опорою на її нотний текст. Під
час розучування слід звернути увагу на подібність
мотивів, ритмічний рисунок, зміну розміру.
5.
Слухання. Українська народна пісня «Щедрик» в обробці М.Леонтовича
Слухання в кількох варіантах
обробок..
Аналіз-інтерпретація змісту,
характеру колядки.
— Порівняйте різні виконання «Щедрика».
— Яке трактування вам сподобалося більше? Чому?
— Чи може давня мелодія отримати «нове» життя завдяки
сучасній обробці?
6. Підсумок уроку.
— Якій музиці був присвячений наш урок?
— Які музичні твори на ньому прозвучали?
— Який із них справив на вас найбільше враження?
— Які почуття автора відчуваються в музиці
інструментального твору?
7. Домашнє завдання.
Слухати музику за власним
вибором. Звертати увагу на народні пісні зимового циклу.