УРОК 19.
ДИНАМІЧНИЙ І ТЕМПОВИЙ РОЗВИТОК МУЗИКИ
Мета. Дослідити, які
життєві обставини змальовує музика танцю; вчити розпізнавати різні типи музики
в одному творі; ознайомити з біографією Йоганнеса Брамса, розвивати логічне
мислення, уяву, фантазію, уміння малювати музичні картини; виховувати любов до
природи у різних її проявах.
Музичний матеріал: Йоганнес Брамс «Угорський танець» —
слухання. Українська народна пісня в обробці Якова Степового «Грицю, Грицю, до
роботи» — розучування (с. 66-69).
Обладнання: підручник «Музичне мистецтво» 3 кл. (Л. Аристова, В.
Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер; фонохрестоматія.
Тип
уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Учитель: Урок музики почавсь,
Кожен з вас приготувавсь?
Учні: Ми готові вже співати,
Грати й навіть танцювати.
1. Вхід до класу під звучання пісні (за
вибором учителя).
2. Музичне привітання.
ІІ. Ритмічні вправи.
1. «Чобіток».
— Скажіть, як цокає молоток у майстра, що
ремонтує взуття? (тук-тук). Ми про нього повторювали пісеньку на попередньому
уроці.
2. Вправа «Печу, печу хлібчик».
IІІ. Повідомлення
теми уроку.
1. Робота з підручником, с. 66.
Слово «музика» в
перекладі з грецької означає «мистецтво муз». Музика — це вид мистецтва. У
кожного мистецтва є своя мова: живопис говорить з людьми за допомогою фарб,
кольорів і ліній, література — за допомогою слова, а музика — за допомогою
звуків. У світ мелодій людина занурюється з дитинства. Музика дуже впливає на
людину. Зовсім ще маленька дитина може раптом заплакати під сумну мелодію і
засміятися під веселу, або весело застрибати, хоча вона ще не знає, що таке
танець. Які тільки почуття не висловлює людина за допомогою музики!
Музика тісно
пов’язана з різними видами мистецтва: літературою, образотворчим мистецтвом
(живописом, скульптурою). Взяти хоча б живопис. Нерідко, розглядаючи різні
картини і вдивляючись у них, ми можемо внутрішнім слухом почути ту чи іншу
мелодію, що звучить в нашій уяві, де зоровий образ переходить в музичний. У
літературі, своєю чергою, багато віршів писалося для того, щоб потім їх поклали
на ноти. Письменниками і поетами створено безліч літературних творів, в яких
розповідається про музику. На цих простих прикладах ми бачимо, що музика
впливає на інші види мистецтва. Музика — частка нашого життя. Вона насамперед
розповідає про-людину, про людей в цілому, висловлює їхні почуття і думки,
малює їх характер — втілює все те, що пов’язане з індивідом. Житія народжує
музику, а вона впливає на нього. Музика може змінити ставлення людини до життя,
зміцнити її силу волі, виховати благородство та доброту.
2. Пізнавальна бесіда.
ІV. Слухання
музики.
Й. Брамс
«Угорський танець» № 1.
1. Загальні відомості про композитора.
2. Слухання твору.
3. Обговорення.
4. Робота з підручником, с. 67. Музична абетка.
V. Фізкультхвилинка.
Я малюю зайчика
(колові рухи руками над головою)
Для вас — раз.
Це у нього,
бачите, (руки кладуть на голову)
Голова — два.
Це у нього вуха (піднімають
руки вгору до вух)
Догори — три.
Це стирчить у
нього хвостик (повертають тулуб праворуч, ліворуч)
Сірий — чотири.
Це очиці весело
горять — п’ять, (прикладають руки до очей)
Ротик, зубки
нехай (імітують жування моркви)
Морквинку їсть —
шість.
Шубка тепла,
хутряна (плещуть в долоні)
На нім — сім.
Ніжки довгі, щоб
гасав (підскакують на місці)
Він лісом —
вісім.
Ще довкола
посаджу дерева (садять дерево, притоптують ямку)
Я — дев’ять.
І хай сонце сяє з
піднебесся — десять, (піднімаються на носках)
VI. Вивчення
пісні
Українська
народна пісня в обробці Якова Степового «Грицю, Грицю, до роботи» —
розучування.
1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми
+.
2. Робота над піснею.
3. Робота з підручником, с. 68-69.
VII. Підсумок
уроку. Релаксація.
Немає коментарів:
Дописати коментар