УРОК 17.
НА ГОСТИНИ ДО СУСІДІВ
Мета.
Визначити особливості музичної мови російського
фольклору. Розвивати вокально-хорові
навички, творчі виконавські здібності учнів, збагачувати їхній
емоційно-естетичний досвід. Виховувати інтерес до хорової пісні, а також
почуття прекрасного.
Музичний
матеріал: Р. Щедрін,
«Пустотливі частівки»; С. Рахманінов, Концерт для фортепіано з оркестром №3 (1
ч.); російська нар. пісня «Со вьюном я хожу» .
Обладнання: підручник «Музичне мистецтво» 4 кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні
інструменти; комп'ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок, урок введення у тему.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету).
Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань, музичних вражень учнів.
- Яка музика схвилювала вас упродовж зимових
канікул?
- Про яку музику ви можете сьогодні
розповісти?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Кожний народ має свою
національну музику, улюблені музичні інструменти, композиторів і виконавців,
якими він пишається. Народній
музиці притаманні національні ознаки, ритми тощо. В другому семестрі ми познайомимось з музикою різних народів світу.
Музика деяких
народів є близькою до української, а інших — дуже відрізняється від неї.
Музична
культура народів Росії, Білорусі та Молдови — оригінальна й самобутня, хоча в
дечому і схожа.
Тож завітаймо
спочатку до північного сусіда — Росії. Російські
народні свята завжди супроводжуються танцями та піснями, жартівливими сценками,
ярмарками. А де свято, там і вони - скоморохи,
про веселу вдачу яких було відомо ще за часів Київської Русі. Мистецтво
скоморохів було пов’язано з руськими звичаями та обрядами. Їхнім
наішопулярнішим музичним інструментом була домра.
Різновидом
російської народної музики є частівка — невелика пісенька. Назва «частівка» походить
від «частіше». Особливістю частівки є те, що вона дуже коротка (до чотирьох
строф), має чіткий ритм і обов'язково має комічний сюжет. Мелодія частівки дуже
коротка усього лише один куплет, який повторюється багато разів. Частівки
виконують під акомпанемент балалайки, баяна або інших народних інструментів.
Дуже часто частівки
використовують у своїх творах професійні композитори. Так, до цього жанру
звертався російський композитор Родіон Щедрін, написав «Пустотливі частівки» -
концерт для оркестру в одночастинній формі. За своєю будовою цей твір є
вільними варіаціями на різні теми. Сам композитор вказав, що їхня кількість
70.
4. Слухання «Пустотливих
частівок» Р. Щедріна.
-
Який характер твору?
-
Який настрій
викликає музика?
- Які особливості частівок використав
композитор?
- Як змінюється мелодія та динаміка твору?
- З яких інтонацій складається мелодія?
-
Назвіть інструменти симфонічного оркестру, які звучать при проведенні кожної
нової теми.
|
5.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Російський композитор Сергій Рахманінов
відомий у всьому світі завдяки написанню і виконанню своїх власних концертів.
Концерт № 3 вважають «поетичним», оскільки, як і в літературному творі, тут музика
має драматичний розвиток, вона сповнена лірики та сили. Про головну тему — «пісню» з
цього концерту, Рахманінов писав так: «Я хотів «заспівати» мелодію на
фортепіано, як її виконують співаки, — знайти такий супровід, який не буде
заглушати цей “спів”».
6.
Слухання фрагменту Концерту для фортепіано з оркестром №3 С.Рахманінова.
- Висловте враження від прослуханої музики.
- Які музичні інструменти
«змагаються» в цьому концерті?
- Який характер музики?
- Що нагадує мелодія першої частини?
- Що можна уявити, слухаючи цю
музику?
7. Розучування російської народної пісні «Со вьюном я
хожу» .
8.
Підсумок уроку.
- Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?
- Які почуття вона у вас викликала?
Немає коментарів:
Дописати коментар