УРОК 19.
МУЗИЧНІ ПОЛЬЩА І ЧЕХІЯ
Мета.
Визначити особливості польської та чеської музики. Розвивати слухацьку
увагу, образно-асоціативне мислення учнів. Виховувати ціннісне ставлення до
музики, а також емоційну чутливість та естетичний смак.
Музичний
матеріал: Ф. Шопен,
Мазурка ля мінор; А. Дворжак «Слов’янський танець»; чеська народна пісня
«Полька» .
Обладнання: підручник «Музичне мистецтво» 4 кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні
інструменти; комп'ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету).
Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань, музичних вражень учнів.
- Яка музика схвилювала вас упродовж тижня?
- Про яку музику ви можете сьогодні
розповісти?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Наступна наша мандрівка —
до європейських країн Польщі та Чехії. Народи цих держав здавна вирізнялися своєю
музикальністю. Свою батьківщину прославили в усьому світі видатні композитори —
Фрідерік Шопен та Антонін Дворжак.
Польські пісні й танці тісно пов’язані між собою. Танці
виконувалися під пісні, а пісні вирізнялися ритмічністю й танцювальністю. У
далекі часи в Польщі, як і в інших країнах, було багато мандрівних музикантів,
які римували слова у вірші, вигадували власні мелодії, грали на різних музичних
інструментах, а також ставили вистави.
Найпопулярнішим польським народним музичним інструментом
вважається лютня. Польські
танці мали велику популярність на батьківщині, тому й не дивно, що згодом
поширилися іншими країнами Європи.
А ще Польща відома творцями музики, зокрема, композитором
Фрідеріком Шопеном. Він написав чимало танців. Фрідерік Шопен захоплювався польською музичною культурою.
Особливо йому подобалися народні танці, які були поширені серед мешканців
Мазовії, а називалися вони мазурки. Це «танець поривчастих рухів», швидкий, яскравий і блискучий. Фрідерік Шопен написав близько 60 мазурок. У них
композитор зобразив побут поляків, їхній характер, а також образи рідної
природи.
Звернімося до словничка
Мазурка — польський народний танець із характерним
пунктирним ритмом та швидким темпом.
4. Слухання Мазурки ля мінор
Ф. Шопена.
- Якими почуттями сповнена музика?
- Схарактеризуйте прослуханий твір.
5.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Народ
Чехії також дуже полюбляє танцювати. Чеська народна музика стрімка, рухлива,
танцювальна. Такі самі ознаки має й класична музика, зокрема, твори Антоніна
Дворжака — відомого чеського композитора. Його дитинство було сповнене народною
музикою, сільськими танцями та веселими мелодіями пісень. Він не лише слухав
їх, а й брав участь у народних обрядах. У 9-річному віці Антонін навчився грати
на скрипці, був виконавцем в оркестрі. Найвідомішими творами Дворжака
вважаються «Слов’янські танці», де він намагався відобразити життя, побут та
характер чеського народу. А найвідомішим чеським танцем вважається полька.
Звернімося до словничка
Полька
(від чеського «пулька» — півкрока) — чеський народний танець, який виконується
парами швидкими стрибками по колу.
6.
Слухання Слав’янського танцю № 2 А. Дворжака.
- Чи почули ви знайомі мелодії?
- Який характер танцю?
- Схарактеризуйте контрастні елементи музичної мови.
7. Розучування чеської народної пісні «Полька» .
8.
Підсумок уроку.
- Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?
- Які почуття вона у вас викликала?
Немає коментарів:
Дописати коментар