УРОК 32.
Тема. Святкова й
розважальна музика.
Мета. Розкрити особливості втілення різноманітних образів у розважальній музиці
. Розвивати слухацьку увагу, уяву учнів, уміння сприймати й виконувати музичні
твори. Виховувати емоційну чутливість до музики.
Музичний та візуальний матеріал: О. Респігі «Фонтани Рима» (слухання);
фото найвідоміших фонтанів світу (сприймання); А. Побужанська «Кольорова
планета» (розучування).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний
центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 7 кл. (Л.Масол,
Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Музичне вітання.
2. Актуалізація музичного досвіду учнів.
- З якими музичними враженнями ви
прийшли сьогодні на урок?
- Яка музика схвилювала вас
найбільше?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці.
Відомим римським фонтанам,
що в Італії, присвячено симфонічну поему Отторіно Респігі. Саме архітектурні
шедеври Джованні Лоренцо Берніні — фонтани — надихнули італійського композитора
на створення чудової музики. Твір складається з 4 частин, кожна з яких
присвячена певному фонтану під час його споглядання у різний час доби.
1. «Фонтан Валле Джулія на світанку». Перша частила поеми — це
своєрідний оркестровий пейзаж. Музична пастораль відображає атмосферу тихого
світанку, ніжне дзюрчання води фонтану, що пронизана першими сонячними
променями.
2. «Фонтан Тритона вранці». Статуя Тритона — сина бога моря
Посейдона, розміщена на мушлі, яку тримають хвостами чотири дельфіни. Ця
енергійна танцювальна за характером частина поеми (скерцо) починається гучним
висхідним звучанням валторн, яке підхоплює весь оркестр. Інструментальними тембрами
зображається, як напівлюдина-напівриба Тритон видуває з мушлі вгору високий
струмінь води, яка падає в чашу фонтана. Музика створює фантастичний образ
могутнього злету.
3. «Фонтан Треві опівдні». Якщо, за словами 0. Респігі, міські
фонтани — це мелодійні голоси Рима, то величний Треві — справжній соліст
італійської столиці. Це найвідоміший з-поміж 280 римських фонтанів. Невелика площа
нагадує переповнений глядачами амфітеатр, а сам фонтан — сцену, на якій
відбуваються події «вистави». У центрі архітектурно-скульптурної композиції — фігура
Нептуна, який ніби рухається із центральної ніші палацу на величезній мушлі-колісниці.
Бог морів править гігантськими морськими кониками й тритонами. Потоки води
падають на камені, створюючи уявну звукову картину: плескіт морських хвиль.
4. « Фонтан вілли Медічі під час заходу сонця». Під дзюрчання
фонтанної води заходить сонце, засипає Рим і вся Італія. Про це оркестровим
звучанням оповідає поема Респігі.
4. Слухання симфонічної поеми Отторіні Респігі
«Фонтани Рима».
- Схарактеризуйте музику частин
поеми.
- Порівняйте музичні та візуальні
образи фонтанів Треві, Тритон.
5. Продовження розучування пісні А. Побужанської
«Кольорова планета».
6. Підсумок уроку.
- Які почуття викликала у вас
музика сьогоднішнього уроку?
- Чим вона вас вразила?
Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.
7. Домашнє завдання.
У вільний час із джерел Інтернету послухайте репертуар музичних фонтанів
світу.
Немає коментарів:
Дописати коментар