Урок
№ 29. ХОРОВОД МЕТЕЛИКІВ
Мета:
♦ навчальна: учити учнів визначати особливості музичної мови;
формувати емоційне, творче ставлення до мистецтва, життя, уявлення про
багатогранні можливості музики;
♦ розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, уміння завдяки
музиці відчувати красу навколишнього світу;
♦ виховна: виховувати любов та бережливе ставлення до природи і
навколишнього світу.
Музичний
матеріал: Е. Ґріґ «Метелик»; поспівка «Усмішка ласкава»; А. Філіпенко «Зацвіла
в долині»; Н. Май «Виглядаєм сонечко».
Обладнання:
дитячі музичні інструменти; комп’ютер; фонохрестоматія.
Хід уроку
1.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ
♦ Що таке засоби музичної
виразності1
♦ Що таке темпі
♦ Якими звуки бувають за
висотою?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Останній місяць
весни... Зовсім тепло на вулиці. Яка чудова пора! Чи хотіли б ви опинитися на
квітучому лузі, де земля вкрита густим килимом трави та різнокольорових
квітів? Отже, вирушаймо!
4. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Учитель. Якщо ви відгадаєте
загадку, то дізнаєтеся, кого ми зустрінемо на квітучому лугу.
Живу лише влітку,
Шовкові крильця маю,
Із квіточки на квітку
По садочку я літаю. (Метелик)
По садочку я літаю. (Метелик)
4.1. Слухання музики
Учитель. Метелик — це прикраса
природи, а композитор, який побачив цю комаху, прикрасив своєю музикою наше
життя. Пам’ятайте: до природи, до навколишнього світу необхідно ставитися дуже
дбайливо!
Метелика ловити я не хочу.
Він — квітка неба, хай живе
собі!
Хай крильцями барвистими
тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі!
І квітку лісову не буду рвати,
її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати,
І не попити ранками росу!
І ні стеблину, гілку чи тварину
Я не ображу — це страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тримка живинка,
Що світиться довірою до всіх!
А. Костецький
Відомий норвезький композитор
Едвард Ґріґ також був захоплений дивовижною красою метелика.
Слухання
твору «Метелик» Е. Ґріґа
♦ Який образ метелика
змальовує нам музика Е. Ґріґа?
♦ Який настрій передає
музика?
Гра
«Піймай у долоньку» (ніжна, грайлива, похмура, легка, спокійна, жорстока, сумна,
світла, радісна)
4.2. Вокально-хорова
робота
Виконання
поспівки «Усмішка ласкава» з показом руху мелодії рукою
Учитель. На попередньому уроці
я прочитав (-ла) вам вірш «Зоре моя вечірняя...» Т. Шевченка. Послухайте ще
один його вірш.
Зацвіла в долині червона
калина, Любо, любо стало, пташечка зраділа,
Ніби засміялась дівчина-дитина. Пташечка зраділа і защебетала.
♦ Про що розповідає цей
вірш?
Слова-порівняння, що
змальовують чудову картину квітучої природи, так і просять, щоб їх заспівали.
Вони схвилювали серце композитора А. Філіпенка — і так з’явилася чудова пісня
«Зацвіла в долині...».
Гра
«Композитор» (складання мелодії на перші два рядки вірша)
♦ Якби ви були
композиторами, то яку б мелодію ви написали на цей вірш?
Послухайте пісню А. Філіпенка.
♦ Чи схожа його мелодія на
ту, якою ви її уявили?
Слухання
пісні «Зацвіла в долині» А. Філіпенка
♦ 3 ким порівнюють калину?
♦ Який настрій передає ця
пісня?
Учитель. Калину українці здавна
вважають символом душевної краси, радості й сімейного щастя. З давніх-давен її
згадують у народних казках, приказках, прислів’ях. Наприклад, є приказка:
«Милуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте». Крім того, про калину
існує багато віршів і гарних пісень. Саме таку пісню ми сьогодні й вивчимо.
Розучування
пісні «Зацвіла в долині» А. Філіпенка з опорою
на ритмічний рисунок мелодії
Справді, надзвичайно гарна
пісня! Здається, що її створила не окрема людина, а весь український народ.
Пісні на слова Т. Шевченка є саме такими.
Продовження
роботи над піснею «Виглядаєм сонечко» Н. Май
5. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
УРОКУ
Сьогодні ми збагатили
свою музичну колекцію п’єсою «Метелики над квітами» Г. Саська.
♦ Чого ми навчилися
сьогодні на уроці?
♦ Які пісні вивчили?
Немає коментарів:
Дописати коментар