Урок № 30. КАЗКА, ЯКУ РОЗПОВІЛА МУЗИКА (продовження)
Мета:
• навчальна: продовжити ознайомлювати учнів із поняттям «тембр», дати
визначення понять «ударні інструменти», «валторна»; навчати учнів відчувати
зміну тембрів; пояснити залежність характеру музичних образів від тембру
інструмента;
• розвивальна: розвивати уявлення учнів про широкий світ музичних
інструментів та їх можливості;
• виховна: виховувати
культуру слухання симфонічної музики.
Музичний матеріал: С. Прокоф'єв. Тема Вовка із
симфонічної казки «Петрик і Вовк»; поспівка «Гойдалка»; І. Кириліна «Бичок та Їжачок»; А. Кос-Анатольський
«Чабанець».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети С.
Прокоф'єва, І. Кириліної, А. Кос- Анатольського.
Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти;
фонохрестоматія; зображення ударних музичних інструментів, валторни.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні входять до класу під музичний супровід (тема Петрика з
симфонічної казки «Петрик і Вовк» С. Прокоф’єва).
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку.
Музичне вітання.
Музичне вітання.
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
- Хто нас радо зустрів
на початку уроку? (Петрик із симфонічної казки «Петрик і Вовк»)
♦ Як ви здогадалися, що саме він, а не Вовк
чи мисливці? (Учні розповідають про особливості казки з розподілом музичних
інструментів для кожного персонажа.)
♦ Доберіть для голосів музичних інструментів
казки — кларнета, фагота, флейти і гобоя — характеристики.
М’який Ніжний Радісний Дзвінкий Сиплий
Теплий
Різкий Грубий Хриплий Низький Густий
Високий
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Кожен музичний інструмент має неповторний голос, що ми
можемо легко відрізнити. Упевнений (-на), що ви хотіли б дізнатися продовження
симфонічної казки «Петрик і Вовк»
С. Прокоф’єва.
4. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Робота з поняттями
Тему Вовка виконує ще один духовий інструмент — валторна. На
відміну від дерев’яних духових інструментів (флейти, гобоя, кларнета, фагота),
цей інструмент зроблений з міді, тому голос у нього потужніший і нагадує голос
Вовка.
Слухання музики
Учитель. У симфонічній казці Вовк дуже злий та страшний, і тому
його тему виконують одразу три валторни. Послухайте тему Вовка та дайте відповідь
на запитання.
♦ Яким є характер цього
персонажа казки?
Слухання теми Вовка із симфонічної казки «Петрик і Вовк» С. Прокоф'єва
Хто захистить Пташку, Качку, Дідуся, Петрика від страшного
Вовка? Уся надія на мисливців: постріли їхньої зброї обов’язково налякають злу
тварину!
♦ Які інструменти ви б обрали, щоб зобразити
постріли?
С. Прокоф’єв знайомить нас ще з однією родиною музичних
інструментів: це ударні інструменти, до яких належать великий барабан і
литаври.
♦ Послухайте тему мисливців. Які інструменти
виконують цю тему?
Гра «Оркестр»
Учитель. Створімо незвичайний оркестр. Слухаючи казку «Петрик і
Вовк», ви показуватимете, як грають на музичних інструментах — струнних,
духових та ударних.
Слухання симфонічної казки «Петрик і Вовк» С. Прокоф'єва з
імітацією гри на музичних інструментах
Вокально-хорова робота
Учитель.У нашому безмежному світі можна почути стільки голосів!
Звучить аудіозапис музики лісу. Учитель розповідає про голоси
лісу.
♦ Спробуймо повторити «голоси» різних
предметів та істот!
Розспіванка «Хто чим співає?»
У кульбабок білих — виліталка (легко здувають уявний пух із
долоньок).
У мотоцикла — ричалка («трр-трр»),
У годинника — спішилка (активно й чітко вимовляють склади
«тік-так»).
У дівчат — смішинка (вимовляють склади «хі» та «ха» у
фальцетному регістрі).
У мишки — пищалка
(вимовляють склад «пі» тоненько й швидко).
У вітру — здувалка (довго видихають повітря).
У каблучків — цокалка (легко й рухливо цокають язиком).
У носа — сопілка (легко й швидко шмигають носом).
У їжака — пихтілка (пошепки й неголосно вимовляють склад «пих»).
У телефона — дзвонилка («тру-у-у»).
А в сонця — світилка (кожна дитина співає будь-який звук).
Учитель. Отже, усі бажають співати. Можливо, ми цього навчилися
у природи. Чи помітили ви, що у чоловіків голоси низькі, густі; у жінок — високі
та мелодійні; у дітей — дзвінкі й тонкі. У всіх людей різняться тембри.
І слон, і комарик,
Краплинка і колос
Мають свій власний
Та рідкісний голос.
Тембри голосів тварин, птахів та музичних інструментів ми вже
впізнавали, а тепер перевіримо, чи впізнаєте ви голоси своїх друзів. Спочатку
вивчимо поспівку «Гойдалка».
Вивчення поспівки «Гойдалка»
Учитель. На нас очікує зустріч ще з двома мешканцями природи. З
якими саме — ви дізнаєтеся, послухавши пісню Ірини Кириліної.
Слухання та розучування пісні «Бичок та Їжачок» і. Кириліної
Повторення пісні «Чабанець» А. Кос-Анатольського
5. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
♦ Що таке тембр?
♦ Про які музичні інструменти ми дізналися,
слухаючи симфонічну казку «Петрик і Вовк»?
Немає коментарів:
Дописати коментар