Урок
№ 30. ЩО В МУЗИЦІ ЗВУЧИТЬ?
Мета:
♦ навчальна: учити учнів визначати особливості емоційного змісту,
засоби музичної виразності, що відіграють вирішальну роль у створенні музичних
образів; продовжити формувати ладові уявлення, зорово-слухове сприйняття;
♦ розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, уміння завдяки
музиці відчувати красу навколишнього світу, неповторність кожного з
представників живої природи;
♦ виховна: виховувати інтерес і любов до музики, пісні, творчої
праці, бажання вчитися музики.
Музичний
матеріал: К. Сен-Санс «Лебідь», «Слон»; М.
Лисенко «Пісня Лисички» (з опери «Коза-Дереза»); А. Філіпенко «Зацвіла в
долині»; українська народна пісня-гра «Іди, іди, дощику».
Обладнання:
дитячі музичні інструменти; комп’ютер,
фонохрестоматія.
Хід уроку
1.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ
♦ Які настрої може
виражати музика?
♦ Пригадайте, які музичні
твори допомогли нам побачити природу.
♦ Які засоби музичної
виразності ви пам’ятаєте?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Нас об’єднує вірний
друг — музика. Вона може багато про що розповісти, підказати, розрадити,
заспокоїти, адже в неї багато помічників: пісні й танці, оркестри і солісти,
композитори та виконавці. Ми вже знаємо, що музика може намалювати природу,
передати настрій людини і навіть... оживити картину. Чи хотіли б ви почути і
побачити ці картини?
4. ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1. Слухання музики
Учитель. На дошці — малюнки
тварин, але ми їх ще не бачимо. (Малюнки обернені зворотним боком.) Зараз
прозвучить музика, ви її уважно послухайте та відгадайте, про кого йшлося в
ній, а малюнки допоможуть дізнатися, чи правильно ми відповіли. Послухайте
першу музичну загадку та скажіть, хто змальований у цьому творі?
Слухання
твору «Слон» К. Сен-Санса
♦ Якими звуками — низькими
чи високими — змальовано образ тварини?
♦ Як звучала музика: легко
чи важко, швидко чи повільно?
А тепер погляньмо на малюнок!
(Перегорнути малюнок.) Хто це? Так, слон — важкий, неповороткий, дуже великий.
Тому музика, що його зобразила, важка, повільна, виконана на інструменті з
низьким звучанням — контрабасі.
♦ Чи підказала вам музика,
що робить слон?
Послухайте ще раз та намалюйте
рухами рук музику слона.
Повторне
слухання музики з пластичним інтонуванням
Ви відчули, що спочатку слон
нібито важко крокує, а потім починає танцювати.
Складіть до цього твору
коротеньке оповідання.
Учні складють коротенькі оповідання за прослуханою п’єсою К.
Сен- Санса «Слон». Учитель заслуховує оповідання 2—3 учнів.
А ось і друга музична загадка.
Цей твір розповість вам про
іншого представника живої природи.
А ось про кого — ви
здогадаєтеся, почувши його музику!
Слухання «Лебідь»
К. Сен-Санса
♦ Як звучить музика? Оберіть потрібні слова:
спокійно, тихо, м’яко, ніжно, радісно, грайливо.
Погляньмо на малюнок!
(Перегорнути малюнок.) Який чудовий птах!
Це — величний лебідь, з довгою
гордою шиєю, білосніжним пір’ям. Він тихо погойдується на маленьких хвилях,
дозволяє нам милуватися його казковою красою.
Ці дві п’єси так і називаються
— «Слон» та «Лебідь». Написав їх французький композитор Каміль Сен-Санс.
4.2. Вокально-хорова робота Розучування поспівки «Іди, іди, дощику»
Учитель. Чи любите ви казки? Я
знаю, що так. У багатьох казках дійовою особою є лисичка.
♦ Пригадайте казки, у яких
однією з дійових осіб була лисичка.
♦ Які риси характеру має
лисичка?
Ви, мабуть, здогадалися, що на
третьому малюнку ми побачимо лисичку. Але яку? Послухайте «Пісню Лисички» М. Лисенка.
♦ Якою, на вашу думку,
буде зображена лисичка на малюнку?
Слухання
твору «Пісня Лисички» М. Лисенка
♦ Який характер Лисички
бачимо у пісні?
♦ Яким є настрій музики
пісні?
♦ Якою ви намалювали б
Лисичку?
Розучування твору «Пісня Лисички» М. Лисенка
Повторення
пісні «Зацвіла в долині» А. Філіпенка
5. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
УРОКУ
Учитель. Сьогодні на уроці до
нашої музичної скарбнички ми додали три музичних портрети різних тварин.
♦ Які картини ми побачили
на уроці?
♦ Як музика зображувала
слона та лебедя?
Немає коментарів:
Дописати коментар