УРОК 31
Тема. Святкова й
розважальна музика.
Мета. Визначити особливості образного змісту розважальної музики. Поглибити
розуміння понять «легка музика», «естрада», «шоу». Розвивати
образно-асоціативне мислення учнів, виконавські навички, творчі й загальні
здібності. Виховувати інтерес до старовинної розважальної музики, зокрема
творчості Г. Ф. Генделя, кращі людські почуття.
Музичний матеріал: Г. Ф. Гендель, сюїта «Музика для
королівського феєрверку» (слухання).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний
центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 7 кл. (Л.Масол,
Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Музичне вітання.
2. Актуалізація музичних вражень, досвіду учнів.
- З якою музикою ви прийшли
сьогодні на урок?
- Які музичні події вас
схвильовували впродовж тижня?
3. Мотивація музично-творчої діяльності учнів.
Музичні твори, призначені для відпочинку, свят і
розваг, часто називають легкою музикою. Слово до застосовується до
різноманітних явищ і напрямів музичного мистецтва. Така музика і справді легка
для сприйняття. Розважальну музику ми чуємо найчастіше з естради, в цирку, по
телебаченню або просто неба. До легкої музики належать естрадні пісні й танці,
твори для вокально-інструментальних ансамблів (ВІА). Така музика покликана
передусім розважити слухачів, створити їм гарний настрій.
-
Яку музику виконують під час свят
у вашому краї?
-
Які інструменти використовують
ансамблі троїстих музик під час українських народних свят?
Легка музика, що звучала під час свят, розваг і
народних гулянь, завжди захоплювала людину, надавала святкового настрою,
створювала особливу радісну атмосферу.
Зазвичай легку розважальну музику — пісенну чи
танцювальну— виконують під акомпанемент естрадного оркестру або ансамблю. До
естрадного оркестру поряд із інструментами, традиційними для симфонічного
оркестру, належать саксофони, електрогітари, ударна установка, синтезатор.
-
Пригадайте, що таке естрада.
Програма естрадного концерту може поєднувати різноманітні
виступи: музичні (спів, інструментальна п’єса), хореографічні (танцювальна
мініатюра), літературно-театральні (художнє читання, гумористичні сценки,
пантоміма), циркові (клоунада, жонглювання). Таким чином, синтетична і
багатожанрова за своєю природою естрада тісно пов’язала з багатьма видами
мистецтва.
Сьогодні естрада не обмежується концертними залами,
вона знаходить шанувальників на стадіонах (зокрема на багатотисячних концертах
«зірок»-виконавців), мільйони слухачів біля екранів телевізорів та у всесвітній
мережі Інтернет. У той самий час естрадні виступи є невід’ємною частиною шоу-
бізнесу. Слово «шоу» (з англ. «видовище») міцно ввійшло в наше життя: без шоу
не можна уявити жодного визначного святкування. Чимало пісенних і танцювальних
шоу сьогодні можна переглянути й по телебаченню. Зазвичай для створення телешоу
застосовують найсучасніші технології у галузі звуку, освітлення, відеозйомки
тощо.
Звернімося до словничка.
Шоу —
захід розважального, постановочного характеру, який, як правило, відбувається
перед публікою (реальною чи віртуальною).
Корені розважальної і святкової музики сягають у
далеке минуле. У давнину існувала традиція виконувати розважальну музику не
лише на балах, а й у парках і садах просто неба. Такі твори писали до певних
церемоній, урочистостей. Прикладом може слугувати сюїта «Музика для
королівського феерверку» Георга Фрідріха Генделя, яка була створена у 1749 р.
на замовлення короля Георга П з приводу укладання мирного договору. Король
бажав, щоб на святі, яке готувалося для знаті, дипломатів і високошанованих
гостей, грала лише «військова музика». Проте композитор залучив до виконання
струнну групу інструментів. Генеральну репетицію провели в лондонському парку
без феєрверку, тому музику почули всі охочі, як виявилося — 12 тисяч людей. На
самому ж святі сюїту виконували 100 музикантів у супроводі грандіозного феєрверку.
Сюїта складається з п’яти номерів. Відкриває її,
звісно, увертюра. Друга частина — «Бурре», третя — «Світ», у якій виражається
благословений спокій світу, четверта — «Радість», де яскраві партії труб мали
музично зобразити тріумф. Завершується твір Менуетом у мінорі й мажорі.
4. Слухання сюїти «Музика для королівського
феєрверку» Г.Ф.Генделя.
- Яке загальне враження від музики?
- Які ефекти відтворює композитор?
- Чи доцільно використовувати цю музику підчас сучасного відпочинку?
5. Підсумок уроку.
- Яка музика уроку справила на
вас враження? Чому?
- Назвіть види мистецтв, які
поєднуються в естрадних програмах.
- Поясніть на конкретних
прикладах, що таке «легка музика», «шоу».
Немає коментарів:
Дописати коментар