УРОК 28. ГРУЗІЯ, ВІРМЕНІЯ,
АЗЕРБАЙДЖАН
Мета.
Визначити палітру почуттів, які передає музика.
Розвивати вміння інтерпретувати музику. Формувати необхідні
вокально-хорові навички. Виховувати інтерес до народної музики, а також
емоційну чутливість та естетичний смак.
Музичний матеріал: грузинський народний танець «Лезгінка»; А.
Хачатурян, «Гопак» з балету «Гаяне»; Г. Гусейнлі, «Курчатка».
Обладнання:
підручник «Музичне мистецтво» 4
кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер;
фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
ХІД
УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до
класу (кабінету).
Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань, музичних вражень учнів.
- Яка музика схвилювала вас упродовж тижня?
- Про яку музику ви можете сьогодні
розповісти?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Народна музика різнобарвної Грузії
має давню історію. Пісенна творчість грузинів переважно лірична, адже в ній
оспівується саме життя. Грузинські мелодії надзвичайно гарні, а ритми пісень
завжди запрошують до танцю. Лезгінка стародавній швидкий кавказький народний
танець. Головною особливістю танцю є те, що його здебільшого виконують у парі
чоловік і жінка. Рухи чоловіка нагадують політ гірського орла - чіткі,
виважені; то стрімкі, то сповільнені. Жінку, у свою чергу, можна порівняти із
лебедицею: рухи танцівниці плавні, граційні, не позбавлені величавості й
ніжності.
4.
Слухання грузинського народного танцю «Лезгінка».
- Як змінюється мелодія?
- Які
рухи можна уявити?
-
Який характер танцю?
- Як
у музиці передається характер грузинського народу?
5. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Інша гірська країна, що на сході, — Вірменія —
славиться відомими композиторами, зокрема, неперевершеним Арамом Хачатуряном.
Його музика привертає увагу тим, що в ній зображається темперамент,
життєрадісність вірменського народу. У більшості творів Хачатуряна можна почути
народні мелодії. Перші музичні враження маленького Арама — це народні пісні у
виконанні матері. Хлопчикові дуже подобалося слухати і народних співаків —
ашугів, які виконували грузинські, вірменські та азербайджанські пісні. Ашуги,
як і скоморохи, були співаками і поетами, виконуючи героїчні пісні у супроводі
тару.
Звернімося до словничка
Тар
— струнний щипковий інструмент. Слово «тар» із перської мови — однієї з
найдавніших у світі, означає «струна», «нитка».
У своїй творчості А.
Хачатурян успішно поєднує найкращі здобутки народної творчості Вірменії, Грузії,
України тощо.
6. Слухання «Гопака» з
балету «Гаяне» А. Хачатуряна.
- Який
характер танцю?
- Як
музика передає темперамент українського народу?
- Який
характер музики? .
7. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
Азербайджанські пісні всі одноголосні. Дуже
часто вони виконуються у супроводі тару та бубна.
8. Розучування пісні Г.
Гусейнлі «Курчатка».
9. Підсумок уроку.
- Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?
- Які почуття вона у вас викликала?
10.
Домашнє завдання.
Слухати музику за власним вибором.
Підготувати розповіді про її зміст, характер звучання, виражені в ній почуття.
Немає коментарів:
Дописати коментар