Урок 24
Тема. Варіації.
Мета. Продовжувати знайомство учнів з образами,
втіленими в музичних творах різних жанрів. Закріпити визначення поняття «варіації».
Розвивати художньо-творчі здібності, здатність до самореалізації. Виховувати
інтерес до народної пісні.
Музичний матеріал: Р.Гриньків Варіації на тему української народної
пісні «Йшли корови із діброви» (слухання); М.Рожко «Краплини мрії» (виконання).
Тип
уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний
центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 6 кл. (Л.Масол,
Л.Аристова).
ХІД
УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету)
під звучання пісні М.Рожка «Краплини мрії».
2. Актуалізація музичних вражень,
опорних знань учнів.
— Яка музика музичні події тижня вас схвилювали?
— Що ви можете розповісти, виконати?
3. Виконання пісні М.Рожка «Краплини мрії».
Підготовчий етап перед
виконанням:
— Яким має бути виконавський план пісні?
— Які рухи, супровід можна придумати?
Виконання пісні з рухами, ритмічним супроводом
згідно з виконавським планом.
4. Мотивація музично-навчальної діяльності учнів.
Варіації,
тема з варіаціями, варіаційний цикл — усе це назви музичної форми, що
складається з теми та декількох (не менше двох) її змінених відтворень —
варіацій. Твір у варіаційній формі належить до найдавніших музичних жанрів.
Звернімося до словничка
Варіації—жанр камерно-інструментальної музики; твір, у якому основна тема повторюється кілька разів у зміненому
вигляді.
Мелодію,
яка з'являється на початку твору, композитор щоразу змінює і представляє її
слухачеві інакшою. Так, в одній варіації можуть змінитися гармонія, в іншій —
ритм; у якійсь музична тема прикрашається новими звуками (змінюється фактура).
Однак у кожній варіації завжди можна розпізнати початкову тему, якою
видозміненою вона не була б. Композитори створюють варіації на народні мелодії, на власні теми, а також
на теми інших авторів.
5.
Слухання Варіацій на тему української народної пісні «Йшли корови із діброви»
Р.Гриньківа (у виконанні бандури та «Пікардійської терції») .
- Схарактеризуйте тему, її темброве
забарвлення.
- Які зміни музики відбулися у процесі
варіювання теми?
- Чим відрізняється варіаційний розвиток від
розвитку музики в сонатній формі?
6.
Робота в групах.
Розподіліть
куплети української народної пісні (за вибором) і створіть варіації на цю
мелодію, імпровізуючи ритмічний супровід, змінюючи темп і динаміку, виконуючи з
рухами,з інсценізацією, тощо.
7. Підсумок уроку.
―
Яке враження справив на вас урок, його музика?
―
Яка основна тема об'єднує музичні твори, що звучали на уроці?
―
Які особливості варіацій як жанру і форми музики?
―
Самостійно дослідіть, хто з українських композиторів писав варіації на
народні теми. Послухайте і схарактеризуйте ці твори.
Доброго дня.Нарахували 5 варіацій
ВідповістиВидалити