УРОК 9. ВЕЧІРНЯ
ПІСНЯ
Мета.
Поглибити знання учнів щодо ролі та значення народної музики в житті
людини. Розвивати образно-асоціативне мислення, творчу уяву учнів. Виховувати
інтерес до народної музики, а також почуття краси, любові до природи.
Музичний матеріал: Я. Степовий «Зоре моя вечірняя», укр. нар. пісня «Ой
ходить сон коло вікон», О. Рибніков Колискова «Сон» з кінофільму «Казка про
зоряного хлопчика», укр. нар. пісня «Котику сіренький».
Обладнання:
підручник «Музичне мистецтво» 4
кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер;
фонохрестоматія.
Тип
уроку: комбінований
урок.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап
уроку.
Вхід учнів до
класу (кабінету).
2. Актуалізація музичного
досвіду учнів.
— Яка музика прозвучала на початку
сьогоднішнього уроку?
— Які почуття вона викликала у вас?
3. Мотивація навчальної діяльності.
Настає
вечір – час тиші та спокою, коли засинає природа. Композитори, художники й
поети оспівували цю пору у своїх творах. Так, відомий український поет Тарас
Шевченко написав вірш «Зоре моя вечірняя», а композитор Яків Степовий створив
до цієї поезії музику... Пісня так сподобалася людям, що стала народною.
Прочитайте уривок з вірша Т. Шевченка. А яку мелодію до нього написали б ви?
Зоре
моя вечірняя,
Зійди
над горою,
Поговорим
тихесенько
В
неволі з тобою.
Розкажи,
як за горою
Сонечко
сідає.
Як
у Дніпра веселочка
Воду
позичає.
4. Слухання пісні Я. Степового
«Зоре моя вечірняя».
- Чи схожа ця пісня на народну?
- Що їй притаманне?
- Який характер пісні та які почуття вона
викликає?
5. Мотивація навчальної
діяльності.
Ця пісня — лірична. У таких композиціях відображається
душа народу. Мелодії ліричних пісень спокійні, часом сумні, а виконують їх
протяжно, іноді тужливо.
Досить
часто композиторські пісні за характером звучання й образами, що постають у
них, нагадують народні. Як ти бачиш, ця пісня також перетворилася на народну.
Народна пісня супроводжує людину від самого її народження.
І найперша з них — та, яку співають матусі своїм синочкам і донечкам перед
сном. Пригадай: як вона називається? Звісно, це колискова — старовинна пісня,
під яку заколисують дитину. Згадайте, про кого йдеться в колискових піснях.
Про котика, про вовка, про
ведмежатка, про козу...
Звернімося до словничка
6. Слухання української народної пісні «Ой
ходить сон коло вікон» .
- Для чого і коли співають цю пісню?
- Які образи ожили в музиці?
- Які основні властивості музики з’являються в
колискових піснях?
7. Мотивація навчальної діяльності.
Послухай колискову з кінострічки
«Казка про зіркового хлопчика», музику до якої написав Олексій Рибніков.
Порівняй її з народною піснею, яку ти слухав на цьому уроці. Чим відрізняється
композиторська колискова від народної?
8.
Слухання. О. Рибніков Колискова «Сон» з кінофільму «Казка про зоряного
хлопчика».
9. Розучування української
народної пісні «Котику сіренький».
10. Підсумок уроку.
— Яка музика звучала на сьогоднішньому
уроці?
— Які її образи?
— Які почуття вона у вас викликала?
11. Домашнє
завдання.
Слухати музику за власним вибором.
Розповідати про почуття, втілені в ній.
Немає коментарів:
Дописати коментар