Урок
№ 7. ЗНАЙОМСТВО З ПІСНЕЮ
Мета:
• навчальна: учити
учнів співати природним звуком; засвоїти з ними поняття «пісня»;
• розвивальна: розвивати
емоційну сферу учнів за допомогою емоційного змісту музики П. Чайковського,
народної пісні;
• виховна: виховувати
емоційну чутливість, здатність до співпереживання, розуміння почуттів і думок,
що виражені в музиці.
Музичний матеріал: П.
Чайковський «Осіння пісня»; поспівка «Раз-два-три-чотири»; В. Галамага «Ми - першокласники»; українська народна пісня «Ой, є в лісі калина»; гра «Телевізор».
Обладнання: комп”ютер; фонохрестоматія.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку.
Музичне вітання.
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ
♦ Які тривалості звуків вам відомі?
♦ Як позначають короткі та довгі звуки?
Гра «Телевізор»
Відтворити тривалість звуків за картками, що демонструє учитель.
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Коли я сьогодні йшов (ішла) до школи, то звернув (-ла)
увагу на те, як попрацювала осінь-чародійка, якими різнокольоровими барвами торкнулася
вона природи! Роздивлявся (-лася) я на осінню красу, і в моїй душі немовби
пісня заспівала. Вам відомо, що таке пісня? На уроці сьогодні ми з нею
познайомимося ближче.
4. ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1. Засвоєння нових знань
Учитель. Чи помітив хто-небудь із вас, як гарно навкруги?
Погляньте у вікно!
♦ Яку картину намалювала чарівниця-осінь?
Так, уже не так тепло, як улітку, сонечко вже не таке яскраве,
листочки пожовкли, дні стали коротшими. Ви, діти, дуже спостережливі. Як
змінюється погода восени?
Так, вона буває різною. У теплі дні — прозоре повітря, чисте
блакитне небо, але незабаром стане прохолодніше. Погляньте, яку осінь побачив
і намалював чудовий художник Ісаак Ілліч Левітан! У своїй картині «Золота
осінь» він передав поезію в’янення осінньої природи на порозі швидкої зими.
♦ Який період осені зобразив художник?
(Жовтень)
♦ Який стан осінньої природи передав художник?
(Спокій)
У цій картині Левітан із
проникливою майстерністю втілив сумну і світлу прощальну красу осені. Небо
затягнуло хмарною пеленою, вітер куйовдить верхівки беріз. Вони скидають своє
вбрання на пожовклу траву. Птахи вже відлетіли у теплі краї, і тиша опустилася
на ліс.
♦ Чи може музика намалювати подібну картину
осені?
Учитель. Восени буває і сумно,
і радісно. Сумно тому, що скінчилося літо і природа нібито завмирає, а радісно
— тому, що зібрали добрий урожай і незабаром настане зима, а з нею Новий рік
із веселими святами та подарунками.
♦ Якщо ви були б композитором, то яку музику
осені ви написали б?
♦ Який настрій у нас викликає осінь?
Восени люди відмічають свято
урожаю. А жодне свято у нашій країні не обходиться без пісні.
♦ Які пісні про осінь вам відомі?
♦ Що таке пісня?
Засвоєння понять
Пісня — це музичний твір, який співають.
4.1. Слухання музики
Учитель. Композитор П.
Чайковський свої враження від осінньої природи втілив у п’єсі «Осіння пісня».
І хоча він жив дуже давно, але враження композитора від осінньої природи ми
можемо відчути і зараз. Послухайте твір «Осіння пісня».
♦ Якою П. Чайковський побачив осінь?
Слухання п’єси «Осіння пісня» П. Чайковського.
♦ Які настрої осені ви відчули?
♦ Як композитор передає осінній настрій?
Так, ми відчули красу цієї
пори, слухаючи музику: прозоре, блідо-блакитне повітря, різнокольорові
листочки, що їх підхоплює та кружляє вітер, а потім плавно опускає на землю.
Яка чудова музика!
І не кожній пісні потрібні
слова — інколи пісня зрозуміла без слів.
4.2. Вокально-хорова робота
Розспівування
«Раз-два-три-чотири»
Розучування
пісні «Ми- першокласники» В. Галамаги
"+"
"-"
Продовження
розучування пісні «Ой, є в лісі калина»
5. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
УРОКУ
Учитель. Сьогодні на уроці ми
ознайомилися з музикою, що має назву «пісня».
♦ Як називають твір, що співають?
♦ Які настрої осені ми відчули у творі П.
Чайковського?
Немає коментарів:
Дописати коментар