УРОК 6. СЯЙВО
КОЗАЦЬКОЇ СЛАВИ
Мета. Визначити особливості
відтворення енергії, ритму життя в музиці. Формувати образно-асоціативне
мислення, особистісне ставлення до музики, вміння її оцінювати. Розвивати
художньо-творчі та загальні здібності учнів. Виховувати почуття патріотизму,
відповідальності за справу.
Музичний матеріал: Є. Адамцевич
«Запорізький марш», С. Гулак-Артемовський Танці з опери «Запорожець за Дунаєм»,
укр. нар пісня «Ой на горі та й женці жнуть».
Обладнання:
підручник «Музичне мистецтво» 4
кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер;
фонохрестоматія.
Тип
уроку: комбінованийурок.
ХІД УРОКУ
1.
Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до
класу (кабінету).
Музичне вітання.
2.
Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.
Бесіда-діалог учителя з учнями щодо
їхніх музичних вражень.
3. Виконання пісні «Ой на горі та й женці
жнуть».
4. Мотивація навчальної діяльності.
Більшу частину свого життя
козаки проводили в численних походах, оскільки постійно виникала необхідність
обороняти українські землі від ворогів, визволяти побратимів із полону в
сусідніх державах (зокрема, у Кримському ханстві, Туреччині). Такі походи могли
тривати місяцями, тому й не дивно, що під час степових і морських подорожей
козаки складали чимало пісень, аби підняти свій бойовий дух.
5. Слухання. Є. Адамцевич «Запорізький марш».
- Який характер твору?
- Що виникло у твоїй уяві під час
прослуховування маршу?
- Як змінюється динаміка?
- Інтонації якої пісні використав композитор у
цьому творі?
6. Мотивація навчальної діяльності.
Козаки
полюбляли не лише співати, а й танцювати. В опері «Запорожець за Дунаєм»
видатного українського композитора Семена Гулака-Артемовського звучать п’ять
танців: дівочий хоровод, «Український танок», «Чорноморський козак»,
«Запорозький козак», «Козачок» . За сюжетом опери, хлопці й дівчата
повертаються з поля — закінчилися жнива й розпочалося свято врожаю, яке
неможливо уявити без танців і пісень. Усі танці, що відбуваються на сцені, —
різного характеру.
7. Слухання. С. Гулак-Артемовський. Танці з опери
«Запорожець за Дунаєм»
- Який характер танцю?
- Як змінюється мелодія, ритм, динаміка?
- Що притаманне українським танцям, які
прослухали?
8. Підсумки
уроку.
— Що об'єднує музику, яка звучала на
уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар