УРОК
6. ТАЄМНИЦІ МАРШОВОЇ МУЗИКИ
Мета.
Удосконалювати знання про пісенно-маршову і пісенно-танцювальну музику, вчити
розрізняти їх у музичних творах; розвивати логічне мислення, уяву, фантазію,
уміння малювати музичні картини при звучанні пісенно-маршової та
пісенно-танцювальної музики; виховувати любов до музичної мови, творів
музичного мистецтва.
Музичний матеріал: Франц Шуберт «Військовий марш»,
Людвіг ван Бетховен «Симфонія №5» (III частина) — слухання. Музика і слова
Анатолія Загрудного «Будем козаками» — розучування (с. 25—28).
Обладнання: підручник
«Музичне мистецтво» 3 кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти;
комп'ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований
урок.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
В
казку вирушим всі разом,
Перешкоди
всі пройдем,
А
хто буде сумувати,
Із
собою не візьмем.
Дзвени
гучніш, гучніш І всім, хто любить казку,
Допоможи
скоріш.
1. Вхід до класу під звучання пісні (за
вибором учителя).
2. Музичне привітання.
IV. Повідомлення
теми уроку.
1. Робота з підручником, с. 25.
2. Пізнавальна бесіда.
• Марш.
Історія виникнення побутового
жанру «марш» дуже цікава. До нас дійшли лише деякі факти. Відомо — що типова
риса маршу — наявність ритмічного (ударного) інструмента. У старогрецьких
трагедіях ритмічний акомпанемент супроводжував вихід акторів на сцену.
Наприкінці XVI століття солдати армії імператора Максиміліана марширували під
звуки флейти й барабана; цей звичай запозичили й французи. Інша рання форма
маршу з’являється в театральних п’єсах і операх XVIII ст., тоді марші
супроводжували появу акторів на сцені.
Марш (італ. mагсіа, франц. marche, від marcher — крокувати) у музиці — музичний твір
(інструментальний чи вокальний), що має енергійний, чіткий ритм крокування,
ходи. Для маршу характерні чіткий ритм, помірний темп, музичний розмір 2/4 або
4/4.
Марші бувають похідні, урочисті,
спортивні, казкові, траурні...
V. Слухання музики.
Франц Шуберт «Військовий марш»
Людвіг ван Бетховен «Симфонія №5» (III частина)
1. Слухання творів.
2. Обговорення. Аналіз творів.
• Тож якого характеру ці твори?
• Які почуття у вас викликали ці твори?
3. Повторне прослуховування музичних творів.
— Послухайте музику ще раз. Заплющіть
очі. Що ви уявляєте? Який настрій передає музика?
VI. Фізкультхвилинка.
Ми січем, січем капусту
(долоньками рухати в гору-вниз, імітуючи рух ножа)
І гарненько моркву трем,
(кулачками
рухати вперед-назад, імітуючи тертя)
Ще і солі додаєм (потирати
пальчиками, імітуючи посипання сіллю)
І у бочки все кладем.
(імітувати
рух набирання у жмені і висипання у бочку)
Потім котим бочку в льох.
(імітувати
рух котіння бочки по землі)
Як стомилися ми! Ох!
(витираємо піт з лоба)
VII. Вивчення пісні.
Музика і слова Анатолія Загрудного
«Будем козаками» — розучування.
1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми
+.
2. Робота над піснею.
VIII. Підсумок
уроку. Релаксація.
Немає коментарів:
Дописати коментар