УРОК 7. ЖАРТІВЛИВІ
ПІСНІ
Мета. Поглибити уявлення учнів про
багатогранність втілення у музиці різноманітних почуттів. Збагатити
емоційно-естетичний досвід учнів. Розвивати образне мислення, музичні
здібності. Виховувати ціннісне ставлення до музики, почуття патріотизму,
якості творчої особистості.
Музичний матеріал: укр. нар пісня «Дівка в сінях стояла», М.
Калачевський «Українська симфонія» (2 ч.), укр. нар. пісня «Сіяв мужик просо».
Обладнання:
підручник «Музичне мистецтво» 4
кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер;
фонохрестоматія.
Тип
уроку: комбінований
урок.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап
уроку.
Вхід учнів до
класу (кабінету).
2. Актуалізація музичного
досвіду учнів.
- Яка
музика прозвучала на початку сьогоднішнього уроку?
- Які
почуття вона викликала у вас?
- Пригадайте
жартівливі пісні, які співали або слухали. Що їм притаманне?
3. Мотивація навчальної діяльності.
Жартівливі пісні відображають
життя та побут українського народу. Виникли такі пісні дуже давно, вони мають багато
спільного з гумором і сатирою різних слов’янських народів. Зазвичай персонажі
жартівливих пісень — це дівчата та хлопці. У піснях кепкують над такими
вадами,
як лінь, безгосподарність, недбальство, і недотепність, нескромність,
легковажність. У піснях розповідають про різні недоречні ситуації, безглузді
суперечки.
Звернімося до словничка
4.
Слухання української народної пісні «Дівка в сінях стояла».
- У якому характері виконується пісня?
- Про що йдеться в пісні?
- До яких пісень вона належить?
Послухайте,
як композитор М. Калачевський використав цю пісню у своїй «Українській
симфонії».
5.
Слухання уривку з 2 частини «Української симфонії» М. Калачевського.
- Чи змінилися мелодія і характер пісні?
- Яких нових ознак набула мелодія пісні?
6. Розучування української
народної пісні «Сіяв мужик просо».
"+"
"-"
7. Підсумок уроку.
— Яка музика звучала на сьогоднішньому
уроці?
— Які її образи?
— Які почуття вона у вас викликала?
— До якої групи пісень належить
українська народна пісня «Сіяв мужик просо»?
— Яку народну
пісню використав М. Калачевський у своїй симфонії.
— Уявіть себе
композиторами і спробуйте вигадати мелодію до однієї з гуморесок Павла
Глазового.
Пряник
— У
вас зуби є, дідусю? — онучок питає.
Дід
журливо посміхнувся: — Давно вже немає. —
Це
почувши, хлопченятко зраділо без краю:
— Тоді
пряник потримайте, а я пострибаю.
Маленький
дачник
Разом з мамою і
татком на канікули в село Невеличке хлопченятко до бабусі прибуло.
І до чого ж здивувалось городське те хлопченя,
Як на вулиці
уздріло — що б ви думали? — коня. Довго-довго із-за тину придивлялося воно,
Доки
дядько вийшов з хати, верхи сів і крикнув: — Но!
— Дядю,
коник не поїде! — хлопчик вискочив на тин. — Доки ви сиділи в хаті, з нього
витік весь бензин.
8.
Домашнє завдання.
Слухати музику за власним вибором.
Розповідати про почуття, втілені в ній.
Немає коментарів:
Дописати коментар