Урок № 8. ПІСНЯ, ТАНЕЦЬ І МАРШ... ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ
Мета:
• навчальна: розкрити поняття
«танцювальна», «пісенна», «маршова музика», «коломийка»; надати учням уявлення
про музику як мистецтво, що розповідає про життя людей і навколишній світ
мовою звуків; підготувати учнів до уроку узагальнення знань;
• розвивальна: розвивати в учнів уміння
сприймати музику та визначати засоби її виразності; розвивати вокально-хорові
навички, творчі здібності учнів;
• виховна: виховувати музичну культуру
та моральні якості учнів (доброту, співчуття, людяність, любов до рідного краю
та народних традицій).
Музичний
матеріал: Р. Лижичко «Коломийка», П. Чайковський «Танець із
кубками» з балету «Лебедине озеро», Г. Татарченко «Гей, ви, козаченьки»,
поспівка «Дзвінка пісенька», А. Філіпенко «Веселий музикант».
Тип уроку: комбінований
урок.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку.
Музичне вітання.
Музичне вітання.
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
Бесіда
♦ Про
яких трьох «китів» музики йшлося на попередніх уроках? Назвіть їх.
♦ Поміркуйте,
що в них є спільним, а чим вони різняться. (Розглядання схеми на дошці.)
3. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні до нас на
урок я запросив (-ла) всіх трьох «китів», але вони почали сперечатися: хто з
них найголовніший гість? А щоб вони не сварилися, спробуємо з’ясувати це і допомогти їм потоваришувати.
4. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Слухання музики
Учитель. Послухайте пісню української співачки Руслани Лижичко «Коломийка» та дайте відповідь на запитання.
♦ Яким
є настрій цього твору?
Слухання «Коломийки» Р. Лижичко
♦ Чи
можна під цю пісню танцювати?
♦ Які
«кити» потоваришували у цій музиці?
Отже, коломийка — найпоширеніший вид української
музики, що поєднує пісню і танець.
Кожна коломийка може бути як
приспівкою до танцю, так й існувати незалежно від нього.
А ось ще одна музична зустріч: ми
потрапили на балетну виставу «Лебедине озеро», музику до якої створив П. Чайковський за
добре відомою казкою.
У замку велике свято. Син принцеси Зіґфрид
відзначає своє повноліття. Принц бенкетує в колі своїх друзів. Невтомно трудяться
музиканти, під ласкаву мелодію скрипок пари кружляють у вальсі. У глибині алеї з’явилася урочиста процесія. Це — її
величність принцеса. Вона оголосила синові, що йому час одружуватися. Завтра на балу,
куди з’їдуться найвродливіші й знатні дівчата, Зіґфрид має обрати наречену. Друзі Зіґфрида
засмутилися: добігає кінця їхнє веселе й безтурботне життя. Але Зіґфрид попросив їх не засмучуватися. Він наказав принести ще
вина і підняв наповнений келих за вірність товаришам юності, за молодість, за
дружбу.
Послухайте фрагмент «Танець із
кубками» із цього балету та дайте відповідь на запитання.
♦ Які
«кити» допомогли створити цей танець?
Слухання «Танець із кубками» з балету
«Лебедине озеро» П. Чайковського
Так, ми почули у цьому творі і марш, і танець.
♦ Який
характер музики ви почули?
На нас чекає зустріч ще з одним
музичним твором — «Гей, ви, козаченьки» Геннадія Татарченка. Послухайте цю пісню та дайте відповідь на запитання.
♦ Які
типи музики поєднуються у цьому творі?
Слухання пісні «Гей ви, козаченьки» Г.
Татарченка
♦ Чи
можна цю пісню назвати маршем? Чому?
Вокально-хорова робота
Розучування поспівки «Дзвінка
пісенька» з показом руху мелодії рукою
Продовження роботи над піснею
«Веселий музикант» А. Філіпенка. Виконання з інсценуванням (1-й куплет — учні передають
пісенність мелодії, імітуючи гру на скрипочці; 2-й куплет — танцювальність,
виконуючи «пружинку»;
3-й куплет
— маршовість, «граючи на барабані», на останніх словах — біг на місці)
5. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Бесіда
♦ Чи
є хтось головний поміж музичних «китів» ?
♦ Які
музичні твори допомогли потоваришувати нашим «китам» ? Учитель. Отже, ми
переконалися, що у музиці, як і у житті, злагода
та дружба допомагають змінити життя на краще та знайти
друзів.
Немає коментарів:
Дописати коментар