УРОК 5
Тема. Авторська пісня.
Мета. Визначити інтонаційно-образну мову авторської
пісні, поглибити знання про поняття «бард». Розвивати образне мислення, уяву,
творчі здібності учнів. Виховувати інтерес до класичної музики, а також почуття
любові до природи й краси навколишнього світу.
Музичний матеріал: В.Висоцький «Пісня про загублений час», «Пісня про добро і зло» (слухання);
М.Бурмака «Розмалюю писанку» (слухання); Б.Окуджава «Музикант» (розучування).
Тип
уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний
центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 6 кл. (Л.Масол,
Л.Аристова).
ХІД
УРОКУ
1.
Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету).
2.
Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.
— Яка музика щойно пролунала?
— Які почуття вона викликає?
3. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
Авторською
(бардівською) піснею називають жанр вокальної музики, створеної музикантом-аматором, тобто
людиною, яка за професією не є композитором. Найчастіше це — не лише автор
віршів і музики, а співак-виконавець й акомпаніатор водночас. Таких музикантів-виконавців
називали бардами. Зазвичай барди супроводжували свій спів грою на
гітарі.
Слово «бард»
виникло дуже давно і з французької мови означає «проголошувати, співати».
Бардами називали мандрівних поетів-співаків у кельтських племен, які проживали
переважно на території сучасної Ірландії, Уельсу і Шотландії. Вони у своїх
піснях прославляли народних героїв.
У середньовічній
Європі таких співаків називали по-різному: жонглерами, трубадурами, менестрелями,
шпільманами, труверами, мінезингерами, а в Давній Русі — скоморохами.
Сучасна
авторська пісня зародилася у другій половині XX ст. і швидко поширилася серед
різних верств населення. Вона активно розвивалася у творчості Юрія Візбора,
Булата Окуджави, Володимира Висоцького та інших. Виник особливий герой
авторської пісні — романтик, лірик, мрійник, мандрівник з рюкзаком чи гітарою
за плечима. Серед відомих представників сучасної української авторської пісні —
Едуард Драч, Сергій Шишкін, Ольга Богомолець, Марія Бурмака.
4.
Слухання. В.Висоцький «Пісня про загублений час», «Пісня про добро і зло» (з
мюзиклу «Аліса в країні чудес»). М.Бурмака «Розмалюю писанку».
- Який характер музики?
- Які
почуття викликають ці пісні?
- Порівняйте ці пісні. Чим вони схожі?
- У чому полягає відмінність між ними?
- Як ви
вважаєте, чому сучасні барди обрали саме гітару?
5. Розучування пісні Б.Окуджави «Музикант».
6.Підсумок
уроку.
— Якій музиці був присвячений наш урок?
—
Які почуття вона викликала у вас?
—
Який висновок ви могли б зробити?
Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на
уроці.
7.Домашнє
завдання.
Слухати музику за власним
вибором, акцентуючи увагу на виражених у ній почуттях.
Немає коментарів:
Дописати коментар