неділю, 27 листопада 2016 р.

Урок № 12. ХОРОВОД МЕТЕЛИЦІ-ХУРДЕЛИЦІ
Мета:
    навчальна: засвоїти з учнями поняття «засоби музичної виразності», «характер», «темп», «динаміка», «інструментальна музика»; звернути увагу учнів на те, що, зма­льовуючи образи природи, композитор виражає почуття людини;
    розвивальна: розвивати вокально-хорові, музично-ритмічні, творчі навички, ладо­ве відчуття учнів;
     виховна: виховувати любов до природи, людини.
Музичний матеріал: Р. Шуман «Дід Мороз»; В. Верменич «Запросини Діда Мороза»; укра­їнський народний танець «Метелиця».
Обладнання: компютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

1.       ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
 Перевірка готовності класу до уроку.  
 Музичне вітання.

2.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
     Яку пісню співають батьки своїм дітям перед сном?
     Як називають музику, що співають?
     Як музика розповідає про настрої та почуття?

3.   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні ми відкриємо ще одну музичну сторінку — зимову.
Грудень в білім кожушку   Навіває крізь сніги,
їде в санях по сніжку.          Лютий кригою кує
Січень сіє навкруги,             І морозу додає.
     Чи можемо ми відчути настрої та ознаки зими у музиці?
Про це ми дізнаємося сьогодні на уроці.

4.   ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1.  Слухання музики
Учитель. Незабаром казкове свято — Новий рік. Хто буде головним го­стем на цьому святі?
Ой, Дідусю наш Морозе,                          Швидше стукай у вікно,
Ти до нас прийди з морозом,                 В гості ждем тебе давно.
Послухайте, як зобразив Діда Мороза у своїй п’єсі німецький композитор Р. Шуман.
Слухання п'єси «Дід Мороз» Р. Шумана
Учитель. Різко й гучно музика розповіла про суворого Діда Мороза. Така музика звучала на початку та наприкінці п’єси. У середині п’єси музика була іншою — неспокійною та мінливою.
     Про що вона розповіла нам?
Так, вона розповіла про картину зимової негоди у лісі: завивання північно­го вітру, хуртовину, пургу. Такі музичні образи ми відчули у творі Р. Шумана.
   На якому музичному інструменті було виконано цю п’єсу?
4.2.   Засвоєння нових знань Засвоєння понять
Інструментальною називають музику, що виконують на музичних ін­струментах. Різні образи у музиці створюють за допомогою таких засобів виразно­сті: характер, швидкість звучання (темп), сила звуку (динаміка).
   Які засоби виразності допомогли відчути суворий характер Діда Мороза?
   Як ви гадаєте, чи може Дід Мороз бути суворим? Коли він таким буває?
   Чи можна було б цим твором розпочати новорічне свято?
4.3.          Вокально-хорова робота
Учитель. Новорічне свято — це передусім весела музика, радісні пісні, гарний настрій. Ми очікуємо веселого, доброго, щедрого, справедливого Ді­да Мороза на новорічному святі, де він буде головним гостем. А щоб Дід Мороз відгукнувся на наше запрошення, необхідно розучити та виконати для нього пісню! Послухайте пісню «Запросини Діда Мороза» В. Верменича.
   Із чим приходить у гості Дід Мороз?
Слухання та розучування пісні «Запросини Діда Мороза» В. Верменича,
робота над текстом, інтонацією, дикцією.
4.4.          Слухання музики
Учитель. Неспокійно у зимовому лісі...
Український народний танець так і назвали — «метелиця». Веселий, швид­кий, у стрімкому кружлянні нібито передано справжню заметіль. Послухайте музику цього танцю.
   Хто виконує цей танець — один музикант чи група?
Слухання українського народного танцю «Метелиця»
   Як би ви виконували цей танець: парами чи хороводом?
Так, цей танець виконується хороводом, музика якого поступово приско­рюється, нібито передає кружляння сніжинок, які підхоплює зимовий вихор.
Повторне слухання танцю «Метелиця» з виконанням танцювальних рухів

5.  ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Сьогодні ми готувалися до зустрічі Нового року та вивчили пісню-запрошення Діду Морозу.
   Хто написав пісню-запрошення Діду Морозу?
   Чи завжди Дід Мороз добрий та веселий?
   Яким зобразив у своїй п’єсі Діда Мороза Р. Шуман?

Немає коментарів:

Дописати коментар