УРОК 10. МУЗИЧНА
КАЗКА
Мета. Продовжувати знайомство учнів з
образами, втіленими в музичних творах різних жанрів. Закріпити визначення поняття
«професійна музика». Розвивати художньо-творчі здібності, здатність до
самореалізації. Виховувати інтерес до народної пісні, класичної музики.
Музичний матеріал: М. Лисенко Опера «Коза-Дереза» (пісні Кози, Лисички,
Вовчика, Рака).
Обладнання:
підручник «Музичне мистецтво» 4
кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер;
фонохрестоматія.
Тип
уроку: комбінований
урок.
ХІД
УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету). Музичне вітання.
2. Актуалізація музичного досвіду,
опорних знань учнів.
- Із якими музичними враженнями,
додатковим матеріалом ви прийшли на сьогоднішній урок?
- З якими жанрами народної музики ми вже познайомилися?
3. Мотивація музично-творчої діяльності учнів.
Світ
здавався би набагато похмурішим, якби в ньому не було казок! Адже чарівні
історії люблять усі — і малеча, і дорослі. Казки вдвічі цікавіші, коли не
просто читаєш або слухаєш їхній текст, а чуєш музику — неодмінну складову
музичних казок. Пригадай, якими вони бувають.
Музичними
казками можуть бути й опери, і балети, і мюзикли... І сьогодні ми помандруємо
до музичної казки-опери. Пригадай: чим особливий цей жанр?
У 19
столітті в Україні жив композитор, який полюбляв світ казок. Своє захоплення
він відобразив у трьох операх-казках — «Коза-Дереза», «Пан Коцький» та «Зима і
Весна». А звати цього видатного музичного казкаря — Микола Лисенко.
Микола
Лисенко є творцем дитячої опери — першої не лише в Україні, а й у світі
загалом. Дитячі опери композитор написав для своїх чотирьох дітей, яких дуже
любив.
Музика
першої його дитячої опери — «Коза-Дереза», насичена народними піснями і
танцями. Ця опера комічна, і згідно із задумом автора — її виконують діти. А
розповідається в ній про вередливу гостророгу Козу, яка оселилася в лисиччиній
хатині та лякає всіх звірів.
Для
кожного героя казки «Коза-дереза» Микола Лисенко написав пісні. Ці прості
мелодії настільки виразні, що слухачі легко впізнають персонажів навіть без
слів. Послухай пісні персонажів опери і спробуй передати характери казкових
героїв за допомогою жестів і танцювальних
рухів у відповідних темпах.
4. Слухання. М. Лисенко Опера «Коза-Дереза»
(фрагменти).
- Про що розповіли персонажі у своїх піснях?
- Спробуйте схарактеризувати кожного героя
опери-казки за музичними ознаками цих пісень.
- Чим різняться пісні Кози, Лисички і Рака?
- Чи знайомі вам мелодії їхніх пісень і
звідки?
5. Розучування пісень
Кози, Лисички, Вовчика і Рака з опери М. Лисенка «Коза-Дереза».
6. Підсумок уроку.
―
Яку роль відіграють музичні казки
в житті сучасної людини?
7. Домашнє завдання.
Слухати музику за власним
вибором, визначати її характер та втілені в ній почуття. По можливості
підготувати матеріал, який поглиблює тему уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар