Урок № 11. У
КОРОЛІВСТВІ СПІВУЧИХ МЕЛОДІЙ
Мета:
• навчальна:
розширювати уявлення учнів про емоційний зміст музики; активізувати
образне мислення учнів; засвоїти поняття «народна музика», «вокальна музика»,
«колискова»;
• розвивальна:
розвивати творчу фантазію, уяву, уміння імпровізувати;
• виховна:
виховувати вокальні, виконавські навички, інтерес до музики, співу.
Музичний матеріал: Л.
Ревуцький «Колискова»; латиська народна пісня «Ой, я жу-жу»;
О. Янушкевич «Пісня про зарядку»; поспівка
«Баю-баю».
Обладнання: комп”ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований
урок.
Хід уроку
1.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Які
настрої може передавати музика?
♦ Про
які почуття може розповісти музика?
♦ Що
таке темп?
♦ Як
темп може підказати настрій музики?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель.
Музика, яку ми вперше почули у своєму житті,— особлива музика. Вона була нашим
першим музичним враженням, заспокоювала нас, зігрівала. Вона також міцно
пов’язує нас із нашими батьками.
Що ж це за
музика? Я впевнений (-на), що ви із задоволенням її слухатимете та
вивчатимете.
4. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Учитель
(декламує вірш)
Тихо в лісі
уночі,
Не шепочуть
віти,
Сплять
звірята і пташки,
Сплять
маленькі діти.
♦ Під
яку пісню засинають діти?
Так,під
колискову. Коли за вікном настає ніч, матуся або татусь вкладає свою дитинку у
коли' сочку і співає їй пісню.
♦ Як
ви гадаєте, якою має бути ця пісня? (Ніжною, тихою, лагідною)
Навіть діти,
граючись, заколисують своїх ляльок, зайчиків, ведмедиків.
4.1. Вокально-хорова робота
Розучування поспівки «Баю-баю», виконання її з імітацією
заколисування ляльки (звернути увагу на відповідність руху рук до висоти звуку).
4.2. Засвоєння нових знань Засвоєння понять
Батьки всього світу співають колискові своїм
дітям, щоб заспокоїти їх, щоб вони спокійно спали та бачили солодкі сни.
Колискові пісні виникли дуже давно, ми навіть не знаємо, хто є їх автором.
Таку музику називають народною. У будь-якого
народу є свої колискові, і зазвичай у них ідеться про місяць та зірки, іграшки
та маленьких звіряток, спокій та дрімоту.
Колискова — повільна пісня для заколисування
дитини.
Музика, яку співають,— це вокальна музика.
Вокал — це голос, що звучить.
4.3. Вокально-хорова робота
Учитель. Послухайте латиську народну пісню
«Ой, я жу-жу».
♦ Яким є настрій цієї пісні?
♦ Які
почуття мами-ведмедиці до свого ведмежатка ми відчуваємо у цій колисковій?
Слухання, розучування латиської
народної пісні «Ой, я жу-жу»,
робота над дикцією, м'яким
звуковеденням, розспівуванням голосних
звуків.
4.4. Слухання музики
♦ За
яких обставин могла б звучати така музика — на параді, чи, може, на святі?
Можливо, перед сном?
Слухання «Колискової» Л. Ревуцького.
♦ Який настрій передає музика?
♦ Якщо б ви були композитором, то яку назву ви
дали б цьому твору?
Цю п’єсу написав український композитор Левко
Ревуцький, назвав її «Колискова».
♦ Що
спільного між піснею «Ой, я жу-жу» та «Колисковою» Л. Ревуцького? (Обидва твори
лагідні, спокійні, тихі.)
♦ Що
відрізняє ці твори? (Пісню виконують зі словами, а «Колискова» Л. Ревуцького —
без слів, на фортепіано.)
Учитель. Отже, у пісні не обов’язково мають
бути слова. Вона може без слів розповісти нам про почуття, мрії, спогади...
♦ Яким
інструментом можна було б підкреслити настрій цього твору? (Пропонує обрати
бубон або скрипку)
Повторне прослуховування «Колискової» Л. Ревуцького з імітацією
гри на скрипці.
Учитель. Послухайте ще раз музику та візьміть
участь у її виконанні. Уявіть, що тримаєте в руках скрипку. Рухом руки,
імітуючи гру на скрипці й нібито співаючи, передайте характер п’єси.
4.5. Вокально-хорова робота
♦ Що обов’язково роблять діти, прокидаючись
вранці?
Продовження роботи над «Піснею про зарядку» О.
Янушкевич, виконання з відповідними тексту рухами.
5. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Сьогодні на уроці ми зазирнули в
особливий світ — у світ колискової музики, пригадали той час, коли вперше
почули матусину пісню.
♦ Яку назву має твір, що написав український
композитор Л. Ревуцький?
♦ Який народ склав колискову «Ой, я жу-жу»?
Немає коментарів:
Дописати коментар