УРОК 12.
НА ГОСТИНИ ДО КОЛОМИЇ
Мета.
Розширити уявлення учнів про народну музику, багатогранність музично-поетичних
образів народних пісень, їхню красу та правдивість відображення життя.
Розвивати вміння інтерпретувати музичні твори, образне мислення і творчі
здібності учнів. Виховувати інтерес до народної пісні, ціннісне ставлення до
музики українського народу та музично-естетичний смак.
Музичний
матеріал: коломийки на
вибір вчителя, Ж. Колодуб «Троїсті музики»,
О. Злотник «Ухтимко».
Обладнання: підручник «Музичне мистецтво» 4 кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні
інструменти; комп'ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований
урок.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап
уроку.
Вхід учнів до
класу (кабінету).
Музичне вітання.
2. Актуалізація опорних знань, музичних
вражень учнів.
— Яка музика
схвилювала вас упродовж тижня?
— Про яку музику ви
можете сьогодні розповісти?
— Яку можете виконати?
Гра
«Музичне інтерв'ю».
Задля проведення цієї гри клас
ділиться на творчі групи. Одного з учнів обирають «репортером». Він визначає
коло запитань про музику, музичні передачі та події і «бере інтерв'ю» у кожної
із груп за темою «Твої музичні враження».
3. Виконання пісні «Ухтимко».
4. Мотивація навчальної діяльності.
Наша країна Україна — велика і неосяжна. Співучий і
працьовитий народ проживає на її землях. І сьогодні ти переконаєшся, які чудові
мелодії народжуються тут. Дуже
давно в українському місті Коломиї виникли особливі пісні. Це були коротенькі
приспівочки — жартівливі та веселі, а іноді сумні й ліричні, у яких ішлося про
життя народу. А назвали їх коломийками. Коломийка — це танкова пісня. Коли її співають, музиканти зазвичай
пританцьовують. Коломийка складається з двох рядків. Але її не співають
окремо. Коломийки об’єднуються у «віночки» або «в’язанки». Усі «віночки» укладені
імпровізаційно, у вільній послідовності.
Ой скрипочки із липочки, струни з прядевниці,
Як заграю коло стола, чути до полиці.
Казали ми кури пасти за стодолов в просі,
Кури яйця погубили, я дістав по носі.
Мелодія коломийки,
не змінюючи своєї композиції, може мати то сумний, то веселий характер, тому
вона однаково добре відображає і трагічні, і веселі миті народного життя.
Звернімося до словничка
Коломийки
— коротенькі танкові пісні,
які складаються з двох рядків.
На
кожному весіллі, яке справляли на Західній Україні, можна було почути
коломийки. Виконував їх народний інструментальний ансамбль, у
складі якого були скрипки, басолі (бас), бубон, цимбали. Такий ансамбль отримав
назву троїсті
музики. Троїсті
музики відігравали важливу роль у побуті українського села: на народних,
святах, весіллях, ярмарках тощо. Виконували переважно танцювальні та пісенні
мелодії.
5. Слухання коломийок.
- Який характер прослуханої музики?
- Які інструменти її виконують?
- У чому
виявляється особливість виконання?
6. Слухання.
Ж. Колодуб «Троїсті музики».
- Який характер твору?
- Які троїсті музики виникли у твоїй уяві?
7. Підсумки
уроку.
- В чому особливість коломийок як музичного жанру?
8.
Домашнє завдання.
Слухати коломийки.
Немає коментарів:
Дописати коментар