УРОК З. ТАЄМНИЦІ ПІСЕННОЇ МУЗИКИ
Мета. Повторити
поняття, пов’язані з з елементами музичної мови: ладом, темпом, динамікою;
засобами дитячої гри вчити дітей бути спритними, сміливими, розумними,
рішучими, дружними; виховувати належне ставлення до музики, її історії,
музичного мистецтва.
Музичний матеріал: Петро Чайковський «Баркарола» —
слухання. Слова Маргарити Івенсен, музика Тамари Попатенко «Шпачок прощається»
— розучування (с. 14—19).
Обладнання: підручник
«Музичне мистецтво» 3 кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти;
комп'ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований
урок.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Усі
сідайте тихо, діти.
Домовляймось
— не шуміти,
Руку
гарно підіймати,
На
уроці не дрімати,
А
знання мерщій хапати —
Щоб
не було нам мороки.
Всі
готові до уроку?
Тож
гаразд. Часу не гаймо І урок наш починаймо.
1. Вхід до класу під звучання пісні (за
вибором учителя).
2. Музичне привітання.
IІ. Повідомлення теми уроку.
1. Робота
з підручником.
2. Пізнавальна
бесіда.
Україна... Рідний край. Золота чарівна сторона. Земля,
рястом заквітчана,
зелом
закосичена. Скільки ніжних і ласкавих слів придумали люди, щоб висловити
гарячу любов до Тебе!
З давніх-давен линули по світу слова про неньку-Україну, про
її щирий і працьовитий народ, про її лани широкополі, гаї зелені, тихі ріки та
озера.
А українська пісня — це запашна й прекрасна гілка на дереві
світової культури.
Відродження України, її духовності неможливе без рідної
пісні, яка жила вічно з нашим багатостраждальним народом і дійшла до нас як
найдорогоцінніший скарб, що підтримував душу християнина-українця протягом його
життя, передавався у спадок з покоління в покоління.
Український народ на перехрестях своєї нелегкої долі ніколи
не розлучався з рідною піснею, яка була йому супутницею на пшеничному полі, в
тяжкому бою з ворогом, в неволі на чужині. Українська пісня пройшла
випробування на невмирущість і зараз чарує мільйони людських сердець, сяючи
дивовижною чудо-квіткою у різнобарвному вінку світової народної творчості.
Краса цієї чудо-квітки народжена добротою української душі,
мальовничістю української природи, багатством і щедрістю батьківської землі.
Пісне!
Велична, рідна, пісне!
Розправ
свої високолетні крила
В великий день!
Без
тебе серце в грудях трісне.
З
тобою викрешемо з серця,
Як
з кресила,
Святий
огень.
І
підемо, через побіду в полі,
Обмиті
з крові й ран, на зустріч волі.
Р. Купчинський
Пісня — душа людини. У пісні є наше героїчне минуле, що не
забувається. Це наче деревце, посаджене біля вікна, що не один рік дає плоди,
це наче дерево роду, що глибоким корінням тягнеться у минулі роки.
Легенда про пісню
Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами.
Французи вибрали елегантність і красу, угорці — любов до господарювання, німці
— дисципліну і порядок, діти Росії — владність, Польщі — здатність до
торгівлі, італійці отримали хист до музики...
Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону і
раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишивану сорочку,
руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багрянів вінок з червоної
калини.
- Хто
ти? Чого плачеш? — запитав Господь.
- Я
— Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові пожеж. Сини мої на
чужині, на чужій роботі, вороги знущаються із вдів і сиріт, у своїй хаті немає
правди і волі.
- Чого
ж ти не підійшла до мене скоріш? Я всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму
горю?
Дівчина
хотіла вже піти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.
- Є
у мене національний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це пісня.
Узяла дівчина-Україна дарунок і
міцно притисла його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому та з ясним
обличчям і вірою понесла пісню в народ. З тих пір і дивує весь світ українська
пісня.
Завдяки пісні ми можемо викласти
свої почуття, переживання, радість і смуток, любов і гнів. А ще — можемо
помолитися.
Найголовніший тип музики — пісня.
Пісня — це завжди мелодія.
Мелодія — найважливіша ознака будь-якої
музики (танцювальної, маршової).
ІІІ.
Слухання музики.
Петро Чайковський «Баркарола».
Йшов по лісу їжачок, (ходьба на місці)
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок, (нахиляння тулуба в сторони)
Аж болів йому бочок.
Раз, два, три, чотири, п’ять! (стрибки)
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок (вправи для кистей рук)
Про маленьких діточок,
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять, дев’ять, вісім, сім! (стрибки)
Грушечки ці ніс він їм.
V. Вивчення
пісні.
Муз. Т. Попатенко, сл. М. Івенсен «Шпачок прощається» —
розучування.
1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми
+.
2. Робота над піснею.
3. Робота з підручником.
VІ. Підсумок уроку. Релаксація.
Немає коментарів:
Дописати коментар