УРОК 1. Я ЛЮБЛЮ СВОЮ КРАЇНУ - УКРАЇНУ
Мета. Поглибити знання учнів про
емоційно-виразні можливості музики.
Розвивати слухацьку увагу, образно-асоціативне мислення учнів.
Виховувати ціннісне ставлення до музики, а також емоційну чутливість та естетичний
смак.
Музичний матеріал: Укр. нар пісня «Повішу я колисочку», К. Стеценко
«Вечірня пісня», М. Ведмедеря «Добрий день, матусю Україно»
Обладнання:
підручник «Музичне мистецтво» 4
кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер;
фонохрестоматія.
Тип
уроку: урок уведення
в тему.
ХІД УРОКУ
1.Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету),
музичне вітання.
Бесіда-діалог учителя з учнями щодо
музичних вражень, отриманих ними під час канікул.
Учитель. Пригадайте, з якою музикою
ви зустрічались під час літніх канікул?
Цього року ми будемо мандрувати
світом народної та професійної музики. І вже сьогодні на нас чекають музичні
стежки України. А невдовзі ми завітаємо на гостини до інших країні Коли будеш
ознайомлюватися із національною музикою, дізнаєшся, у чому виявляються її особливості
та яку роль вона відіграє в житті народу.
3. Виконання пісні за бажанням
учнів.
4. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Рідний край, милі серцю домівка,
вулиця, місто, країна... Які ласкаві слова! А ще — рідна мова та пісні! Український
народ надзвичайно співучий, адже мова наша — солов’їна, тобто милозвучна й
пісенна. Неможливо уявити жодного свята, під час якого не звучала би пісня.
Складаючи народну пісню,
українці намагатися зробити її правдивою, щирою, емоційною. У давні часи пісні
не записувати, а передавати з уст в уста (усно). Імена творців, на жаль,
невідомі, оскільки загубилися у віках. Тому називаються такі пісні народними,
тобто
створеними самим народом.
Словничок:
Народна пісня — це створений народом музичний
твір із віршами.
-
Пригадайте особливості народної
пісні.
-
Пригадайте
українські народні пісні, яким притаманні ці особливості. Наспівайте їх.
Упродовж
багатьох століть люди створюють і співають пісні, у яких передають свою радість
і сум, згадують про минуле і мріють про майбутнє, змальовують природа рідного
краю. У народних піснях відображається характер народу, його звичаї, традиції,
обряди, свята та ігри. Найулюбленішою піснею всіх дітей з народження є
колискова — пісня, що дарує матечі спокій, тепло й ласку, які линуть з маминим
чи бабусиним голосом.
5. Слухання.
Укр. нар. пісня «Повішу я колисочку»
— Розкажіть про свої враження від
музики.
—
Який
характер пісні?
—
Що
виникло в уяві під час прослуховування?
—
Який
настрій викликає ця пісня?
Український
композитор Кирило Стеценко був зачарований природою України та
її піснями — ніжними, ліричними... У своєму творі «Вечірня пісня» він зобразив
захід сонця, тишу і спокій літнього вечора, почуття людини, закоханої у
природу, її красу. Прочитай слова з цієї пісні. Якби тобі випала така нагода —
стати композитором, у якому характері ти написав би цю пісню? А як назвав би?
Тихесенький
вечір на землю спадає,
І
сонце сідає в темнесенький гай.
Ой
сонечко ясне, невже ж ти втомилось.
Чи ти розгнівилось? Іще не лягай!
6.
Слухання «Вечірньої пісні» К. Стеценка.
- Яка картина виникла в уяві?
- Схарактеризуйте мелодію, темп, динаміку.
- Порівняйте пісню композитора зі своєю
мелодією.
- Порівняйте настрої пісні та картини.
- Що в них спільного?
7. Розучування пісні композитора М. Ведмедері «Добрий
день, матусю Україно».
8. Підсумок уроку.
— Яка музика звучала на сьогоднішньому
уроці?
— Яку тему вона розкривала?
— Порівняйте
«Вечірню пісню» К. Стеценка з українською народною піснею «Повішу я
колисочку». Що в них спільного?
— Оберіть
музичний інструмент, який би найкраще відобразив наспівність мелодій цих
творів.
9.Домашнє завдання.
Слухати музику за власним
вибором, звертаючи увагу на виражені в ній почуття. Підготувати допоміжний
матеріал за темою уроку (вірші, пісні, ілюстрації).
Немає коментарів:
Дописати коментар