УРОК 1 :
Тема. Музика крізь віки.
Мета. Розкрити особливості
відображення дійсності, духовного світу людини через музичний образ. З'ясувати
значення пісень, які стали духовними символами в житті народу, особистості.
Формувати інтерес до патріотичних образів у музичних творах. Виховувати почуття
патріотизму, кращі моральні й духовні якості особистості.
Музичний матеріал: Л.Бетховен Симфонія №3 «Героїчна» (слухання); А.Сердюк
«Легенда про пісню» (розучування).
Тип уроку: урок уведення в тему.
Обладнання: музичні інструменти (баян),
магнітофон (музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво»
7 кл. (Л.Масол, Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
Музичне вітання.
Музичний матеріал із програми
минулого року на розсуд учителя.
Бесіда-діалог учителя з учнями щодо музичних
вражень, які вони отримали під час літніх канікул.
У ході бесіди-діалогу слід звернути увагу на життєвий зміст прослуханих
творів.
—
Пригадайте, з якою музикою ви
зустрічалися під час літніх канікул. ,
—
Які музичні телепрограми й
конкурси ви запам'ятали?
—
Які музичні твори, пісні ви
можете продемонструвати?
Учні розповідають про свої
враження, по можливості ілюструють або виконують фрагменти інструментальної
або вокальної музики, виконують пісню, обрану на власний розсуд.
Чи замислювалися ви над таємницями
музики, яка впливає не тільки на людину, а й на все живе на нашій планеті?
Навіщо людині музика? Тільки припустіть, що сталося б, якби зникла вся музика.
Чи змогло б жити людство без неї?
Іще давньогрецький філософ Піфагор
зауважував, що кожна планета має власну музику, планета «звучить». Музика, а
саме її головні елементи — мелодія і ритм, здатні по-різному впливати на
емоційний стан людини. Нехай кожен з вас спробує поекспериментувати: коли сумно
— увімкнути веселу музику, а якщо весело — сумну. Чи зміниться ваш настрій?
Музика навіть здатна впливати на долю
людей: може закликати до боротьби та перемоги, вести за собою, лікувати душевні
рани, заспокоювати тощо. У чому ж секрет невичерпної сили музики? Можливо,
у тому, як саме вона виражає людські почуття — мовою звуків, ритмів, музичних
інтонацій...
4. Розповідь про загибель «Титаніка».
Незадовго до Першої світової війни газети всього
світу повідомили про трагічну катастрофу найбільшого на той час
міжконтинентального пароплава «Титанік». В океані він не зміг оминути крижану
гору — айсберг. Як виявилося
згодом, врятувати вдалося переважно жінок і дітей, та й то не всіх. Раптом
люди, охоплені страхом і панікою,
побачили, як на верхню палубу вийшли музиканти симфонічного оркестру, який щовечора
виконував музику для пасажирів «Титаніку». Музиканти, з інструментами в руках,
розсілися в тій самій послідовності, що й на концертах, І заграли...
Заграли
Третю симфонію Бетховена — героїчну
симфонію героїчного композитора. Симфонію великого музиканта, чиє життя і
творчість були насичені невтомною, напруженою боротьбою із жорстокою долею, що
спіткала на нього з перших до останніх днів життя, боротьбою з горем,
нужденністю, приниженнями і несправедливістю, боротьбою за щастя, радість.
Смертельно
поранений «Титанік» гинув повільно, болісно, довго, немов не хотів розлучатися
із життям. А сотні людей, приречених разом з ним на загибель, слухали музику
Бетховена, яка зміцнювала їхню волю, кожна зіграна нота наповнювала їхні серця
мужністю, відволікала від паніки й душевних страждань —
від
того, що неминуче загрожувало кожному пасажирові в той час на кораблі. Музика Бетховена звучала доти, поки
холодний квітневий океан но накрив палубу разом з музикантами, разом з
останніми звуками бетховенської симфонії.
То
якою ж могутньою силою мас володіти музика, щоб надати людям
підтримку в трагічні миті їхнього життя, допомогти їм зберегти душевну
рівновагу, людську гідність.
5. Слухання фрагментів
«Героїчної» симфонії Л. Бетховена.
- Що вразило
вас у прослуханій музиці?
- Що відчували,
коли слухали цей твір?
- Запропонуйте
власну назву цього твору. Поміркуйте, чому для свого останнього в житті
концерту музиканти «Титаніку» обрали саме музику Бетховена.
- Пригадайте
життєвий і творчий шлях композитора, про який вам відомо з уроків музичного
мистецтва.
6. Розучування пісні А. Сердюка
«Легенда про пісню».
—
Який образний зміст цієї пісні?
—
Які почуття втілені в ній?
—
У чому виражаються особливості
ритмічного рисунку в розкритті образу пісні?
7. Підсумок уроку.
— Які враження справила на вас музика уроку?
— Які почуття вона викликала?
—
.З яким образним змістом вони
пов'язані?
дякую
ВідповістиВидалити