УРОК 3. ВИЙШЛИ В
ПОЛЕ КОСАРІ…
Мета.
Розкрити можливості музичного
мистецтва виражати різноманітні настрої та почуття людини на прикладі
музичного матеріалу уроку. Розвивати вміння учнів інтерпретувати та виразно виконувати
музичні твори. Виховувати інтерес і ціннісне ставлення до музичного мистецтва.
Музичний матеріал: В. Філіпенко «Поле моє, поле», укр. нар пісня
«Вийшли в поле косарі».
Обладнання:
підручник «Музичне мистецтво» 4
кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер;
фонохрестоматія.
Тип
уроку: комбінованийурок.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу
(кабінету).
2. Актуалізація музичних
вражень, опорних знань учнів.
— Яка музика щойно
пролунала?
— Які почуття вона викликає?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
У
кожного народу є безліч народних пісень, які виконують у певну пору року, тобто
відповідно до календаря. У давнину такий снів супроводжувався обрядами, тому ці
пісні називаються календарно-обрядовими. Зазвичай ці твори відображали
кожен цикл хліборобської праці протягом року: навесні, влітку, восени. У таких
піснях дуже часто відтворювалися рухи, що символізують оранку, сівбу, жнива
тощо.
Звернімося до словничка
Календарно-обрядові пісні —
це пісні, які виконували селяни під час різних народних обрядів і календарних
свят.
Пісні, які співають під час
жнив, коли збирають урожай, називаються жниварськими. Ці твори пов’язані з
хліборобськими обрядами, адже жнива — найважливіший час літнього циклу. І хоча
цей період життя людини характеризується важкою працею, він насамперед означає
завершення хліборобського року. А чи відомо тобі, які обряди пов’язані зі
жнивами? Якщо ні, тоді звернімося до народної скриньки (робота з підручником с
16).
А ще під час жниварських робіт усі співали! Жниварський
обряд був сповнений пісень різного змісту: у них звучала похвала ниві, врожаю,
сонцю, господареві та трудівникам.
Звернімося до словничка
Жниварські пісні —
народні пісні, які виконують під час жнив.
4. Слухання. В. Філіпенко «Поле моє, поле»
- Який характер музики?
- Які почуття викликають ці пісні?
- Який характер пісні?
- Про що співається в ній?
Жниварські
роботи на селі, які тривають протягом літа, завжди супроводжувалися співом.
Поділяються жниварські пісні на три групи: зажинкові — величання першого снопа і
жниць, жнивні
— основною гемою є важка праця хліборобів, обжинкові — бадьорі, радісні пісні, у
яких оспівується нива та новий урожай.
Послухай
українську народну пісню «Вийшли в поле косарі». Поміркуй, до якої групи
жниварських пісень вона належить.
5. Розучування
української народної пісні «Вийшли в поле косарі».
6.Підсумок уроку.
— Якій музиці був
присвячений наш урок?
— Які почуття вона
викликала у вас?
— Який висновок ви могли
б зробити?
Немає коментарів:
Дописати коментар