УРОК 2
Тема. Гімн.
Мета. Розкрити можливості музичного мистецтва. З'ясувати значення поняття «гімн»
та засвоїти його. Розвивати вміння учнів інтерпретувати та виразно виконувати
музичні твори. Виховувати інтерес і ціннісне ставлення до культури і мистецтва
.
Музичний
матеріал: М.Вербицький «Ще не вмерла
Украіни і слава і воля» (слухання); гімн студентів «Гаудеамус» (слухання); укр.
нар. пісня «Од Києва до Лубен» (розучування).
Тип
уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян),
магнітофон (музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво»
6 кл. (Л.Масол, Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
Вхід учнів до класу (кабінету).
Музичне вітання.
Бесіда-діалог учителя з учнями
щодо їхніх музичних вражень (із використанням фрагментів музики як ілюстрацій).
3. Виконання пісні «Од Києва до Лубен».
4. Мотивація навчальної діяльності.
Одним із найдавніших вокальних жанрів, що поширений сьогодні в
усьому світі, є гімн. Перші гімни виконувалися як молитовні піснеспіви у
храмах Давнього Єгипту. Як поетична й музична форма гімн був поширений і в
Давній Греції, де виконувався хором або окремими співаками в супроводі кіфари.
Гімни присвячувалися богам, героям, переможцям, а тексти до них писали відомі
поети. Згодом гімни набули статусу офіційних музичних символів країн. Урочиста
музика відображає духовність нації, а патріотичні тексти гімнів прославляють
державу.
У другій половині XIX ст. фольклорист і поет
Павло Чубинський написав патріотичний вірш «Ще не вмерла Україна».». Музику до
цієї поезії створив композитор Михайло Вербицький, який проживав і працюває
поблизу м. Перемишля, на території України, що входила до складу Польщі.
Патріотична пісня, опублікована з нотами в 1865 р., піднімала дух українців,
які проживали на прикордонні. Музика М. Вербицького і слова з вірша П.
Чубинського стали Державним Гімном незалежної України.
5. Слухання Дежавного гімну України.
- Зверніть увагу на характер твору.
- З якими почуттями, на вашу думку, треба виконувати музику цього жанру?
Звернімося до словничка
Гімн—жанр камерно-вокальної музики; хвалебний твір урочистого характеру.
6. Слухання
студентського гімну «Гаудеамус».
Усесвітньо
відомий студентський гімн «Гаудеамус», що
в перекладі з латинської означає «Будемо радіти», був створений за часів перших
європейських університетів. У цій пісні прославляється молодість і радісне життя
студентів, ушановується академія і професори. Сьогодні можна знайти чимало
перекладів цього гімну різними мовами, зокрема й українською.
- Зверніть увагу на засоби музичної мови, які підкреслюють урочистий
характер твору: виразну мелодію, помірний темп, чіткий пунктирний ритм.
7. Підсумки
уроку.
- З якими жанрами камерно-вокальної
музики ми вже познайомилися?
- В чому особливість гімну як
музичного жанру?
8.
Домашнє завдання.
Слухати державні гімни різних
країн.
Немає коментарів:
Дописати коментар