УРОК 4. ДУМИ
Мета. Розкрити особливості вокальної
музики щодо втілення духовного світу людини. Розвивати вміння інтерпретувати
вокальні твори, формувати вокально-хорові навички. Виховувати інтерес до
вокальної музики, а також емоційну чутливість та любов до краси.
Музичний матеріал: «Дума про козака Голоту», укр. нар. пісня «Вийшли в
поле косарі».
Обладнання:
підручник «Музичне мистецтво» 4
кл. (Л. Аристова, В. Сергієнко), музичні інструменти; комп'ютер;
фонохрестоматія.
Тип
уроку: комбінованийурок.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний
етап уроку.
Вхід учнів до
класу (кабінету).
Музичне вітання.
2.
Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.
Бесіда-діалог учителя з учнями щодо
їхніх музичних вражень (із використанням фрагментів музики як ілюстрацій).
3. Виконання української народної пісні
«Вийшли в поле косарі».
4. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми
дізнаємося про події у світі й державі з газет, репортажів журналістів по
телебаченню і статей в Інтернеті. А як було раніше, коли ще не існувало преси,
радіо і телебачення, Інтернету? Наприклад, у часи козацтва?
Ти
напевно здивуєшся, але і тут я ставала в нагоді! Саме піснею линули розповіді
про історичні події та їх учасників. А замість журналістів ці новини «розповідали»
співці — кобзарі
та бандуристи.
Нерідко такими співцями були самі відважні герої, які брали участь у боях. І
характер цих пісень — дум, був відповідним — ліричним і драматичним. А
виконувались думи
в супроводі кобзи або бандури.
Звернімося до словничка
За характером
мелодії думи близькі до речитативу, тобто
напівспіву-напіврозмові. Вони тужливі, наспівні та протяжні. у Мандруючи від села до села, кобзарі
виконували пісні про бойову славу й вічну доблесть козацького війська, про
свободу та красу рідного краю. Вони розповідали людям у своїх піснях не тільки
про різні події, а й висловлювали ідеї єднання народу в боротьбі проти чужинців,
ідеї волі й незалежності, прославляли патріотизм, відстоювали права кожної
людини й усього народу на вільне життя, звеличували шанування батьків, роду,
Вітчизни.
Звернімося до словничка
Зазвичай
думи — це великі пісенно-розповідні твори. Умовно вони складаються з таких
частин: вступ (заспів), епічна розповідь (розгортання сюжету), кінцівка (славослов’я).
Однією з найвідоміших є «Дума
про козака Голоту».
Хто ж це такий? Козак Голота («голота» означає «бідняк, незаможний») — це
поетичний образ захисника рідної землі від іноземних загарбників. Дехто вважає,
що цей персонаж має історичне підґрунтя: у ньому, начебто, змальовано одного
зі сподвижників Богдана Хмельницького — полковника Іллю Голоту.
5. Слухання. «Дума про козака Голоту».
- Зверніть
увагу на характер твору.
- З якими почуттями, на вашу думку, треба виконувати
музику цього жанру?
- Як у думі оспівується образ козака?
- Які
риси характеру персонажу відображено у творі?
6. Підсумки
уроку.
- В чому
особливість думи як музичного жанру?
Немає коментарів:
Дописати коментар