УРОК 4
Тема. Серенада, балада.
Мета. Ознайомити учнів із жанрами серенади і балади.
Розвивати вміння логічно мислити, інтерпретувати та виразно виконувати музичні
твори. Виховувати інтерес до музики, а також почуття співпереживання, краси й
добра.
Музичний матеріал: Х.Малатіс «Іспанська серенада» (слухання);
Ф.Шуберт «Лісовий цар» (слухання); А.Олейнікова «Диво-осінь» (розучування).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний
центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 6 кл. (Л.Масол,
Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1.
Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету).
2. Актуалізація музичних вражень,
опорних знань учнів.
— Що ви можете сказати про музику, яка звучала на
початку уроку?
— Які музичні жанри ви можете пригадати?
3.
Мотивація навчальної діяльності учнів. Розповідь про серенаду.
У музичному
мистецтві існують близькі жанрові «родичі» романсу. Найвідоміші з-поміж
основних його різновидів — серенада, елегія, балада.
Слово «серенада» походить
від італійського «вечір». «Аль серено» («на відкритому повітрі») — саме так
називали теплу вечірню погоду, коли під вікнами прекрасних панянок звучали
пісні закоханих у них юнаків. Літніми вечорами вулиці італійських та іспанських
міст наповнювалися мелодіями серенад. Кожен виконавець намагався вразити
дівчину своїм гарним голосом, умінням грати на мандоліні, лютні або гітарі, а також
композиторським і поетичним талантом. Дівчина могла як закохатися в голос
виконавця, так. і залишитися байдужою до нього. Тож серенада — це ніби «музична
маска», під якою приховувалося справжнє обличчя юнака.
Звернімося до словничка
Серенада —
різновид романсу; твір, який виконується в супроводі лютні, мандоліни чи гітари
під вікнами дівчини ввечері або вночі.
Згодом композитори почали писати інструментальні серенади на замовлення знатних і заможних осіб. Такі
твори зазвичай виконував
невеликий оркестр просто неба.
- Пригадайте
відому вам «Маленьку нічну серенаду» В.-А. Моцарта.
- Це вокальний чи
інструментальний твір?
- Який характер
музики?
- Яку картину
можна уявити, слухаючи цю серенаду?
4. Слухання. Х.Малатіс
«Іспанська серенада».
5.
Розповідь про баладу.
Одним із
стародавніх вокальних жанрів є балада. Це слово означало «танцювальна
пісня». Прості тексти балад із часом ускладнювалися, у них початій
змальовуватися зворушливі, а іноді фантастичні історії подвигів, кохання. Тому
балада поступово втратила танцювальний характер, а слово це стало означати
пісню розповідного характеру, в якій ідеться переважно про неймовірні або
легендарні події.
Звернімося до словничка
Балада —
різновид романсу; вокальний або інструментальний твір романтичного змісту,
насичений яскравими, часто фантастичними образами.
Музика балади
розгортається послідовно, відображаючи розвиток сюжету поетичного тексту у
вокальних зразках або відповідно до задуму в інструментальних творах.
- Прочитайте вірш
німецького поета Йоганна Гете «Лісовий цар» у перекладі М. Рильського під
назвою «Вільшаний король».
- Скільки дійових
осіб у творі?
- Яку за
характером музику можна написати для кожного з них?
ВІЛЬШАНИЙ КОРОЛЬ
Йоганн Гете (переклад Максима Рильського)
Хто пізно
так мчить у час нічний?
То їде
батько, з ним син малий.
Чогось
боїться і мерзне син —
Малого
тулить і гріє він.
«Чому
тремтиш ти, мій сину, щомить?»
«Король
вільшаний он там стоїть!
Він у
короні, хвостатий пан!»
«То, сину,
вранішній туман!»
«Любе дитя,
до мене мерщій!
Будемо
гратись в оселі моїй,
Квіти
прекрасні знайду тобі я,
У злато
матуся одягне моя».
«Мій тату,
мій тату, яке страшне!
Як надить вільшаний
король мене!»
«Годі, маля,
заспокойся, маля!
То вітер
колише в гаю гілля!»
«Хлопчику
любий, іди ж до нас!
Дочки мої у
танку в цей час,
Дочки мої
тебе прийдуть стрічать,
Вітати,
співати, тебе колихать!»
«Мій тату,
мій тату, туди подивись!
Он королівни
вільшані зійшлись!»
«Не бійся,
мій синку! Повір мені:
То верби
сивіють вдалині!»
«Мені,
хлопче, люба краса твоя!
З неволі чи
з волі візьму тебе я!»
«Мій тату,
мій тату, він нас догнав!
Ой, як
болюче мене він обняв!»
Батькові
страшно, батько спішить,
В руках його
хлопчик бідний кричить;
Насилу
додому доїхав він,
В руках уже
мертвий лежав його син.
6. Слухання балади «Лісовий цар» Ф.Шуберта
- Які
музичні образи виникають у вашій уяві?
-
Охарактеризуйте емоційний стан головних героїв.
- За допомогою яких засобів музичної
виразності композитор передає драматичний зміст твору?
- На якому інструменті виконується музичний
супровід? Що він нагадує?
- Чи допомагає музика відчути драматизм твору?
7. Розучування
пісні А.Олейникової «Диво-осінь»
8.
Підсумок уроку.
— Що об'єднує музику, яка звучала на уроці?
Дуже дякую Успіхів Вам, шановний.
ВідповістиВидалити