Урок № 2. МУЗИКА ПЕРЕДАЄ ПОЧУТТЯ!
Мета:
♦ навчальна: надати учням уявлення про музику як мистецтво, що
розповідає про життя людей і навколишній світ мовою звуків, про вокальну та
інструментальну музику;
♦ розвивальна: розвивати в учнів уміння сприймати музику та
визначати засоби її виразності; розвивати вокально-хорові виконавські навички;
дати визначення поняттю «пульс»;
♦ виховна: виховувати музичну культуру та моральні якості
(співчуття, почуття людяності, любові до рідного краю).
Музичний
матеріал: П. Чайковський «Хвороба ляльки», «Нова
лялька»; поспівка «Дзвоник задзвенів»; М. Дремлюга «Пісня про школу»; Н. Май
«Перший дзвоник»; гра «Композитор».
Обладнання:
комп”ютер; фонохрестоматія.
Тип
уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до
уроку.
Музичне вітання
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ
♦ Якими бувають музичні
звуки?
♦ Які правила співу ви
запам’ятали?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
♦ Чи може музика
розповісти про почуття?
♦ Якими можуть бути
почуття?
Учитель. Отже, звернімося до
музики, вона дасть нам відповіді на ці запитання.
4. ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1. Слухання музики
Учитель. У які ігри найбільше
люблять гратися дівчата? Композитор П. Чайковський часто гостював у с. Кам’янка
на Чернігівщині, де жила його сестра з племінниками. Спостерігаючи за іграми
дітей, він написав для них «Дитячий альбом». З-поміж багатьох п’єс усього
альбому є дві, у яких ідеться про гру дівчинки з лялькою. Погляньте на два
малюнка. (Розглядання ілюстрацій.) На одному малюнку дівчинка лікує захворілу
ляльку, а на іншому — грається з лялькою.
Гра
«Композитор»
Учитель. Якщо б ви були
композиторами, то яку музику написали б, щоб передати настрій цих двох
малюнків? (Відповіді учнів.)
Слухання
«Хвороба ляльки» та «Нова лялька» П. Чайковського
Учитель. Послухайте два музичних твори композитора П.
Чайковського.
♦ Який твір розповідає про події, зображені
на першому малюнку, а який — про події другого?
Слухання «Хвороба ляльки» та
«Нова лялька» П. Чайковського.
♦ Чому ви вирішили, що перший твір відповідає
першому малюнку, а другий — другому? Можливо, навпаки? (Коментар. У цьому разі
вчитель застосовує прийом провокування дискусії.)
♦ Якби ви були композитором, то яку назву ви
могли дати цим творам? Композитор назвав ці твори «Хвороба ляльки» та «Нова
лялька». У п’єсі
«Хвороба ляльки» ми чуємо, як болісно та жалібно зітхає
дівчинка, немов сльози капають з очей — так їй шкода ляльку. А у п’єсі «Нова
лялька» ми почули радісну, поривчасту музику, дівчина немов кружляє та співає
від радощів.
♦ Придумайте розповіді за малюнками та
музикою з такими назвами. (Відповіді дітей.)
Ви придумали дуже цікаві розповіді.
♦ Які почуття викликала у вас ця музика?
Так, ця музика вчить відчувати чужий біль. І хоча вона про
ляльку, але почуття в ній справжні. Але після суму обов’язково настає радість.
4.2. Вокально-хорова робота
Виконання поспівки «Дзвоник задзвенів»
Засвоєння
понять
Коли ви виконували цю пісеньку,
то, мабуть, відчули рівномірну пульсацію — раз-два, раз-два. Пульс — це
рівномірні «кроки» музики.
Виконання поспівки із крокуванням та плесканням.
Розучування пісні «Пісня про школу» М. Дремлюги.
Робота над текстом, одночасним початком співу, м'яким звуковеденням.
Повторення пісні «Перший дзвоник» Н. Май
5. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
УРОКУ
Учитель. Сьогодні на уроці ми відчували сум та радість, училися
відчувати біль іншої людини та розділяти її радість.
♦ Пригадайте назви творів, які ми слухали на
уроці.
♦ Про які почуття розповіла нам «Пісня про
школу» М. Дремлюги?
Немає коментарів:
Дописати коментар