Урок 1.
Жанри камерно-вокальної музики.
Тема. Пісня.
Мета. Розкрити можливості музичного мистецтва виражати
різноманітні настрої та почуття людини на прикладі музичного матеріалу уроку.
З'ясувати значення понять «жанр», «камерна музика», «пісня». Розвивати вміння
учнів інтерпретувати та виразно виконувати музичні твори. Виховувати інтерес
і ціннісне ставлення до музичного мистецтва та української народної пісні.
Музичний
матеріал: Укр. нар пісня «Од Києва до Лубен» (розучування); Л.Ревуцький «Пісня»
(слухання); Г.Малер Симфонія №1 ре мажор (3 ч.) (слухання).
Тип уроку: урок уведення в тему.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний
центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 6 кл. (Л.Масол,
Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1.Організаційний
етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету),
музичне вітання (повторення матеріалу попереднього класу та розучування нової
поспівки).
2. Актуалізація
музичних вражень, опорних знань учнів.
Бесіда-діалог учителя з учнями
щодо музичних вражень, отриманих ними під час канікул.
Учитель. Пригадайте, з якою
музикою ви зустрічались підчас літніх канікул? (Учні розповідають про свої
враження, по можливості ілюструють розповіді фрагментами вокальної або інструментальної
музики.)
Учитель доповнює та узагальнює відповіді учнів,
акцентуючи їхню увагу на тематизмі 6 класу.
3. Виконання пісні за бажанням учнів.
4. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Усі
музичні жанри умовно можна поділити на дві великі групи — вокальні й інструментальні.
Наприклад, пісня, яку співають голосом, належить до вокальних жанрів, а танець,
який грають на скрипці чи баяні, — до інструментальних. У музиці існують твори,
у виконанні яких поєднуються спів і гра, вони належать до вокально-інструментальних
жанрів. В опері звучать співочі голоси, отже, панує вокальна музика. У балеті
можна почути інструментальну музику. Водночас вистави і опер, і балетів ми
сприймаємо зі сцени музичного театру, тому ці жанри належать до музично-театральних.
Існують музичні жанри, що здатні
втілювати монументальні проекти, наприклад симфонія або ораторія, тому вони
досить масштабні за формою, грандіозні за змістом. Інші музичні жанри, зокрема
п'єси-мініатюри та романси, композитори використовують для вираження
внутрішнього світу людини, її захоплень і почуттів. Вони належать до камерної
музики.
Звернімося до словничка
Жанр —
рід творів мистецтва, їхній розподіл за певними особливостями, що виявляються у
змісті та формі.
Камерна
музика — твори, призначені для виконання невеликим складом музикантів
Оголошення
теми уроку.
-
Поміркуйте, у чому виявляються
особливості народної пісні. Пригадайте, які бувають народні пісні. Коли, як і
хто їх виконував?
- Пригадайте,
як називається композиторське прикрашання народної пісні.
Обробками народних пісень захоплювалися
й українські композитори, зокрема Микола Лисенко, Микола Леонтович, Філарет
Колесса та інші. А відомий німецький композитор Людвіг ван Бетховен створив
досить незвичний пісенний «музей». Він зібрав та обробив оригінальні народні
пісні: шотландські, ірландські, польські, швейцарські, італійські тощо*
Пісенний фольклор
використовується в музиці різних жанрів. У народній творчості зазвичай пісню
виконують без інструментального супроводу. А от у професійній навпаки — пісенні
мелодії виконують у супроводі інструмента. Так, в інструментальній музиці
поширені п'єси з такими назвами, як «Мелодія» або «Пісня»»
5.
Слухання. Лев Ревуцький,
«Пісня».
- У чому виявляються музичні особливості цього
твору?
- Який характер ме¬лодії: пісенно-розповідний
чи танцювальний?
- Визначте музичну форму твору, тип розвитку
музики, кульмінацію.
- Чи втілено в п'єсі контраст?
6.Слухання. Г.Малер
Симфонія №1 (3 ч.)
Австрійський
композитор Густав Малер iз неабиякою глибиною відображав у своїй музиці світ
природи й людини. Він написав незвичну Симфонію № 1, у якій розповів історію
юнака, що подорожує. У III частині хлопець зустрічається з лісовими тваринами,
які ховаються в хащах («Про що розповіли звірі»).
Послухайте
фрагмент III частини Симфонії № 1 ре мажор Г. Maлера. Визначте, яку народну
пісню використав композитор:
1)Українська народна
пісня «Дівка Явдошка»
2)Французька народна
пісня «Братик Яків»
3)Польська народна
пісня «Зозуля»
- Як змінилася музична мова пісні в цьому
симфонічному творі?
- Які інструменти виконують мелодію?
- Як ви вважаєте, чому Г. Малер назвав цю
частину «Жалібним маршем»?
7.
Розучування української народної пісні «Од Києва до Лубен».
8.
Підсумок уроку.
— Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?
— Яку тему вона розкривала?
— Які почуття викликає ця музика?
— Що таке музичний жанр?
— З яким жанром камерно-вокальної музики ми
познайомилися сьогодні?
9. Домашнє завдання.
Слухати музику за власним
вибором, звертаючи увагу на виражені в ній почуття. Підготувати допоміжний
матеріал за темою уроку (вірші, пісні, ілюстрації).
Немає коментарів:
Дописати коментар