Урок 14
Тема. Музичні жанри в театрі та кіно.
Мета. Закріпити знання учнів про
музично-театральні жанри. Формувати вокально-хорові навички учнів, уміння
емоційно, виразно виконувати пісні. Виховувати інтерес до музично-драматичного
мистецтва..
Музичним матеріал: Є.Крилатов «Крилаті гойдалки» (розучування); Г.Гладков
Музичні фрагменти з мультфільму «Бременські музиканти», І.Єфремов «Пісня про
дітей» з кінофільму «Пітер Пен», Дж.Вільямс
«Double Trouble» з кінофільму «Гаррі Потер і
в’язень Азкабану» (слухання).
Тип
уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян),
магнітофон (музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво»
6 кл. (Л.Масол, Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету)
під звучання фрагмента пісні Є.Крилатова «Крилаті гойдалки».
2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.
— Із якою музикою, музичними
навичками ви прийшли на урок?
— Які творчі роботи (вірші,
малюнки) ви підготували до сьогоднішнього уроку?
3.
Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні неможливо уявити культурне життя без мюзиклу. Цей
музично-театральний жанр поєднав різні засоби виразності, притаманні опері, опереті,
балету, із традиціями естрадного мистецтва. Окрім сольних номерів, розмов них діалогів і масових
сцен зі співом і танцями, у мюзиклі застосовуються клоунада й циркові трюки,
різноманітні сценічні ефекти. При цьому вокальне виконання тяжіє до естрадного,
а не до оперного.
Звернімося до словничка
Мюзикл — музично-театральний
жанр, у якому поєднуються виражальні можливості драматичного, музичного,
хореографічного, естрадного мистецтв.
- Пригадайте мюзикл «Звуки музики»,
який ви слухали в п'ятому класі.
- Хто автор цього твору?
- Яка музика звучить у кінофільмі?
4.
Розучування пісні Є.Крилатова «Крилаті гойдалки».
Слухання пісні у виконанні
вчителя або в записі.
— Що прославляється в цій пісні?
— Яке відношення вона має до
мюзиклу?
5.
Перегляд музичних фрагментів мультфільму «Бременські музиканти».
Мюзикл зародився у США в першій
половині XX ст., згодом поширився країнами Європи. Жанр мюзиклу — ровесник
кіномистецтва, тому й не дивно, що ці твори часто екранізували. Чимало мюзиклів
композитори створювали саме для кіно, а не для постановки на сцені. Так, Геннадій
Гладков написав музику для мюзиклу «Бременські музиканти» — мультиплікаційного
фільму, який захоплює глядачів уже понад 40 років.
- Які ваші враження від мюзиклу?
- Які музичні засоби використав композитор,
щоб передати образи бродячих музикантів?
- Поміркуйте про значення музики в житті
людини.
6.
Слухання. І.Єфремов «Пісня про дітей» з кінофільму «Пітер Пен»
Дж.Вільямс «Double Trouble» з кінофільму «Гаррі Потер і в’язень Азкабану».
До кожної кінострічки чи мультфільму створюють спеціальні композиції, які
пише один або декілька авторів під керівництвом режисера. Потім їх виконує
оркестр чи соліст-інструменталіст, хор або ансамбль. Звукорежисер об'єднує
діалоги акторів, музику і звукові ефекти в єдиний загальний запис — музичну
доріжку. Зроблений із музичної доріжки, без звукових ефектів і діалогів, запис
називається саундтреком. Це слово нині вживається на позначення будь-якої
композиції з фільму, взятої безпосередньо з кінострічки чи записаної в студії.
Чимало молодіжних гуртів здобували визнання шанувальників саме завдяки
саундтрекам, написаним ними до популярних фільмів.
Музика в кіно покликана творити атмосферу, відповідну зображеним у фільмі
подіям. Як і в опері, музика в кінофільмі може виконувати роль тла для монологу
або діалогу; в інших місцях з'являтися як музична вставка. Але всі ці форми
музичного супроводу фільму несуть потужний емоційний заряд.
7. Підсумок уроку.
— Якій музиці був присвячений наш
урок?
— Які музичні твори на ньому прозвучали?
— Який із них справив на вас
найбільше враження?
СССР бля!
ВідповістиВидалити