Урок 13
Тема. Музичні жанри в театрі та кіно.
Мета. Визначити особливості музично-театрального
мистецтва. Розвивати вокально-хорові навички, творчі виконавські здібності
учнів, збагачувати їхній емоційно-естетичний досвід. Виховувати інтерес до
хорової пісні, оперної музики, а також почуття співпереживання.
Музичний матеріал: Дж.Россіні Каватина Фігаро з опери «Севільський
цирульник» (слухання); українська народна пісня «Ой у полі плужок оре»
(виконання).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян),
магнітофон (музичний центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво»
6 кл. (Л.Масол, Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1.
Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету). Музичне вітання.
2.
Актуалізація музичного досвіду учнів.
- Пригадайте, які існують чоловічі та жіночі
голоси.
- Назвіть їх у порядку від найнижчих до
найвищих.
3.
Виконання укр. нар пісні «Ой у полі плужок оре».
4.
Мотивація музично-творчої діяльності учнів.
Найбагатшим
і найскладнішим жанром музики є опера, що в перекладі з італійської означає
«витвір, твір». І хоча в цьому синтетичному мистецтві поєднані поезія
і драматургія, музика і танці, акторське і декоративне мистецтво (костюми,
декорації), головним у ньому все ж таки є спів. Тому опера представляє як
музично-театральні, так і вокальні жанри.
Опера зародилася в Італії — на батьківщині співу бельканто («прекрасний
спів»). Шанувальники оперного мистецтва періодично відвідують музичні театри,
де насолоджуються співом і музикою вистав. Нерідко вони слухають одну й ту саму
оперу в театрі декілька
разів, адже насолода високим мистецтвом не може набриднути.
Будівлі
відомих оперних театрів світу — це не тільки зразки архітектурного мистецтва,
стародавнього або сучасного. Усі вони всередині мають гарну акустику. Тобто театри
спроектовані й побудовані таким чином, щоб кожен звук, який лунає зі сцени,
було чути б кожному куточку глядацької зали — у партері, у ложах, на балконах.
Окрім архітектури, знання з акустики застосовують у теорії музики, у медицині,
біології тощо.
Як вам відомо, майже кожна опера розпочинається увертюрою — симфонічним
вступом, який задає настрій усій виставі. Після завершення увертюри
підіймається завіса і на сцені з'являються герої. Коли співак-актор виконує
арію — сольний виступ, дія ніби зупиняється. В арії розкривається характер
оперного персонажа, його думки та почуття. Окрім арії, до сольних номерів в
опері належать аріозо й арієта («маленькі» арії). Арії та її різновиди можна
порівняти з монологом у драматичній п'єсі. У давнину
першу арію, яку герой або героїня виконували на сцені, називали каватиною.
Серед найулюбленіших — весела та стрімка каватина Фігаро з опери Джоаккіно
Россіні «Севіль¬ський цирульник». Пізніше каватиною стали називати арії з більш
вільною будовою.
Звернімося до словничка
Акустика — наука про звук, що вивчає його виникнення, поширення, сприйняття
і дію.
Арія — вокальний жанр; завершений за будовою сольний номер в опері
(оратори, кантаті), який виконується співаком у супроводі оркестру і є музичною
характеристикою оперного персонажа.
Каватина — вокальний жанр; розгорнутий сольний номер в опері.
Окрім арій, важливе значення для сюжетного розвитку музики мають
інші вокальні номери опери — ансамблі (дуети, тріо, квартети тощо), а також
хори. Значну роль
в оперному мистецтві відіграє симфонічний оркестр,який не лише відкриває оперу увертюрою, а й звучить
під час усієї вистави. Він створює яскраве тло, допомагаючи зрозуміти почуття і
настрій героїв. В оперному театрі оркестр розміщується особливим чином: не на
сцені, як у концертах, а перед нею — у так званій «оркестровій ямі».
5. Слухання Каватини Фігаро з опери «Севільський цирульник» Джоакіно
Россіні.
Опера. «Севільський цирульник» написана за мотивами комедії відомого
французького драматурга П’єра де Бомарше. Дія відбувається у графському замку в
Севільї (Іспанія). Головний герой — спритний і кмітливий Фігаро. Його
переповнюють життєва сила й оптимізм.
- Як музика характеризує головного
героя опери?
- Опишіть музичний портрет Фігаро.
- Який голос виконує каватину?
6. Підсумок уроку.
— Яка музика звучала на
сьогоднішньому уроці?
— Які її особливості?
— Які
вокальні номери використовуються в опері?
— Назвіть і схарактеризуйте
різновиди оперної арії.
Немає коментарів:
Дописати коментар