УРОК 33
Тема. Жанри зустрічаються.
Мета. Визначити зміст, особливості музичної мови у
різних жанрах. Розвивати образно-асоціативне мислення, вокально-хорові навички
учнів. Виховувати інтерес до музики, естетичні почуття.
Музичний
матеріал: М.Глинка «Вальс-фантазія» (слухання);
С.Рахманінов Етюд-картина "Море"; Н.Май
«Малюки» (виконання).
Тип
уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний
центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 6 кл. (Л.Масол,
Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу.
Музичне вітання.
2. Актуалізація музичних вражень, музичного досвіду,
опорних знань учнів.
— Із
якою музикою ви прийшли на урок?
— Про
які музичні події ви можете розповісти?
3. Мотивація навчальної діяльності
учнів.
У музичному мистецтві існують твори,
у яких жанри взаємодіють, тобто «зустрічаються». У таких випадках композитори
вказують подвійну назву жанру. Наприклад, інструментальні твори, які мають
додаткову назву «фантазія», зазвичай пишуться у вільній формі: вальс-фантазія
М. Глинки, полонез-фантазія Ф. Шопена, соната-фантазія О. Скрябіна.
- Пригадайте особливості жанру
музичної фантазії.
Вам уже відомо, що жанр «етюд»
призначений, як правило, для удосконалення техніки музиканта-виконавця. Проте
його поєднання з жанром «картина» налаштовує слухача не на технічний характер
п'єси, а на сприймання, збагачене візуальними образами, навіть якщо вона не
належить до програмної музики. Звісно, очима таку музичну картину ми побачити
не можемо, як живописну, однак під час прослуховування такої музики виникають
уявні образи й певні асоціації. Так відбувається, зокрема, при слуханні
фортепіанних етюдів-картин російського композитора С. Рахманінова, які
поєднують етюдну фактуру музичної п’єси з її яскравою образністю —
«картинністю». В українській музиці до творів, що поєднують різні жанри,
належать фортепіанні поеми-легенд и В. Косенка, соната-балада Б. Лятошинського,
монументальна кантата-симфонія «Кавказ» С. Людкевича та інших.
4. Слухання «Вальсу-фантазії» М.Глинки.
5. Слухання етюду-картини "Море" С.Рахманінова.
6. Аналіз прослуханих творів.
- Який настрій
музики?
- Як ви
вважаєте, чому композитори саме так назвали свої інструментальні твори?
- Поміркуйте,
як слова-уточнення «фантазія» і «картина» допомагають при сприйманні музики.
- Чи можна
застосувати інші назви до цих творів (наприклад, «вальс-увертюра» чи
«етюд-скульптура»)? Поясніть.
7.
Виконання пісні Н.Май «Малюки».
8. Підсумок уроку.
— Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?
— Які почуття вона викликала?
— Які думки навіяла?
—
Назвіть приклади музичних творів, що поєднують ознаки різних жанрів.
Немає коментарів:
Дописати коментар