урок 32
Тема. Музично-театральні жанри: оперета.
Мета. Поглибити уявлення учнів про багатогранність
втілення у музиці різноманітних почуттів. Визначити значення жанру оперети
музичному мистецтві. Збагатити емоційно-естетичний досвід учнів. Розвивати
образне мислення, музичні здібності. Виховувати ціннісне ставлення до музики,
почуття патріотизму, якості творчої особистості.
Музичний матеріал: Попурі з оперети "Летюча миша" Й.Штрауса (слухання); Я.Барнич «Гуцулка Ксеня» (слухання);
В. Соловйов-Сєдой «Балада про солдата» (виконання); Н.Май «Малюки» (розучування).
Обладнання: музичні інструменти (баян), магнітофон (музичний
центр,DVD), підручник «Музичне мистецтво» 6 кл. (Л.Масол,
Л.Аристова).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання пісні
В.Соловйова-Сєдого «Балада про солдата».
Музичне
вітання.
2.
Актуалізація музичних вражень, почуттєвого досвіду, опорних знань учнів.
— Яка музика привітала вас, коли ви заходили до.
класу (кабінету)?
3.
Виконання пісні В.Соловйова-Сєдого «Балада про солдата».
4.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Що
може бути веселішим за оперету з її захоплюючим комічним сюжетом і яскравими
мелодіями та запальними танцями? Оперети, або споріднені з ними музичні комедії
належать до легкої, розважальної музики. Назва жанру оперети в перекладі з
італійської буквально означає «маленька опера». Вона також наслідує багато
традицій серйозної музики. Як і в опері, відкриває виставу увертюра, звучать
арії і дуети головних героїв, ансамблі та хорові сцени в супроводі оркестру.
Проте музичні номери тут простіші й коротші, ніж в опері. Натомість у
драматургії спектаклю збільшується значення танцювальних епізодів. Окрім
комічного місту, головна відмінність від опери полягає в тому, що музика в
опереті чергується з розмовними діалогами.
Звернімося до словничка
Оперета
— жанр театрально-музичного
мистецтва; вистава, переважно розважального характеру, що поєднує розмовні
діалоги, вокальну та інструментальну музику, хореографію й естрадне мистецтво.
Незважаючи на італійське ім'я, батьківщиною оперети є
Франція. Цей музично-театральний жанр виник з коротких інтермедій на побутові
теми, які виконувалися в антрактах вистав великих драматичних творів.
Започаткував цей жанр композитор і диригент Жак Оффенбах, який відкрив у Парижі
маленький театр «Буфф-Паризьєн» для постановки комічних вистав нового типу.
Історія жанру сягає 1858 р. — прем'єри оперети «Орфей у пеклі». Протягом наступних
двадцяти років Ж. Офенбах поставив у своєму театрі 89 оперет. В
опереті поєдналися лірика й буфонада, гостра сатира й побутовий міський
фольклор. Новий жанр наповнив театральні зали звучанням мелодій побутових
танців — граційного вальсу, веселої польки, стрімкого галопу і запального канкану,
який прийшов із кабаре. Най більшого розвитку оперета досягла у Відні, у
музичній столиці Європи. Австрійський композитор Йоганн Штраус (син), який
отримав титул «короля вальсів», написав 16 оперет, най відоміші з яких —
«Летюча миша» і «Циганський барон». Життєрадісні й мелодійно яскраві оперети створили угорські
творці так званої «нововіденської оперети» — Ференц Легар («Весела вдова») та
Імре Кальман («Сильва», «Принцеса цирку»).
5. Слухання
Попурі з оперети "Летюча миша" Й.Штрауса.
- Опишіть свої
враження від прослуханих фрагментів оперети.
- Ритми яких
танців стали основою цих популярних мелодій?
Звернімося до словничка
Попурі —
інструментальна п’єса, яка складається з мелодій народних пісень і танців,
популярних мотивів опер, оперет, балетів, кінофільмів; ці мотиви швидко
(мозаїчно) змінюються.
6. Слухання пісні Я.Барнича «Гуцулка
Ксеня».
Засновником української модернової
оперети став композитор Ярослав Барнич. Він збагатив цей жанр українськими
образами й темами, чарівними піснями, сучасними танцювальними ритмами.
Пісня-танго «Гуцулка Ксеня» з однойменної оперети стала однією з
найпопулярніших українських пісень XX ст.
- Поміркуйте, завдяки яким музичним
якостям пісня «Гуцулка Ксеня» широковідома в усьому світі.
7. Розучування пісні Н.Май «Малюки».
(+)
(-)
8. Підсумок уроку.
― Яка музика звучала на нашому уроці?
―
Що є характерним для неї?
— Схарактеризуйте жанр оперети, порівняйте його особливості з іншими
музично-театральними жанрами (оперою, мюзиклом).
Немає коментарів:
Дописати коментар