субота, 19 листопада 2016 р.

Урок № 11. СТВОРЮЄМО МУЗИЧНІ ПОРТРЕТИ
Мета:
навчальна: збагачувати музичний досвід учнів, розкриваючи особливості виражальності музики;
     розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, почуття ритму;
виховна: прищеплювати учням зацікавленість музикою, комунікативні навички. 
Музичний матеріал: А. Мігай «Зимонька-зима», Д. Кабалевський «Три подружки» («Пу­стунка», «Плакса», «Злюка»), поспівка «Ми крокуєм вгору».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети А. Мігай, Д. Кабалевського.
Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
                                          
                                              Хід уроку

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку. 
Музичне вітання.

2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Якщо ми бачимо на малюнку зображення людини, то говори­мо, що це — портрет.
Можна також створити словесний портрет — описати словами зовнішність людини, її міміку.
♦  Чи може музика створити портрет людини?
Про це ми дізнаємося сьогодні на уроці.

3.    ОСНОВНА ЧАСТИНА 

Слухання музики
Учитель. Створити музичні портрети у піснях допомагають вірші.
♦     Чи може композитор так само, як художник, «намалювати» портрети лю­дей та передати у музиці характер цих людей?
В інструментальних творах відсутній текст, але й сама музика завдяки за­собам музичної виразності може розповісти нам про характер людей, про їхні почуття.
Композитор Д. Кабалевський був спостережливою людиною.
Одного разу, гуляючи парком, він побачив трьох подружок. Композитор спостерігав за їх грою, а потім розповів про дівчаток музикою, створивши їхні музичні портрети.
Свій твір він так і назвав — «Три подружки».
Ці дівчатка-подружки були дуже різними, а якими саме — дізнаєтесь, як­що уважно слухатимете музику.
Прослухайте музику та дайте відповідь на запитання.
♦ Про які риси характеру дівчаток розповів композитор у цьому творі?
Слухання твору «Три подружки»(«Пустунка», «Плакса», «Злюка») Д. Кабалевського.
♦  Скільки частин має цей твір?
♦  Як за характером різняться частини твору Д. Кабалевського?
♦  Як ви назвали б першу, другу й третю дівчинку?
Цих дівчаток Д. Кабалевський так і назвав — «Пустунка», «Плакса», «Злюка».
♦  Чи допомогла музика впізнати характери дівчаток?
♦ 3 якою дівчинкою ви хотіли б потоваришувати і чому?
Повторне слухання твору.

Вокально-хорова робота
Учитель. Український народ радів зимі, великій кількості снігу, . що сніг зігрівав матінку-землю, рослини взимку, а навесні, коли розтавав, напоював вологою землю, щоб виростав гарний хліб.
А ще зима — це найулюбленіша пора року для розваг дітей — гри у сніжки, катання на лижах та санчатах. Саме про таку зиму йдеться у пісні Мігай «Зимонька-зима». Послухайте цю пісеньку.

Слухання пісні «Зимонька-зима» А. Мігай
♦  Яким пісня «намалювала» музичний портрет зимоньки-зими?

Розучування пісні «Зимонька-зима» А. Мігай з танцювальними рухами.
4.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Бесіда
♦  Який із прослуханих творів вам сподобався найбільше?
♦  Які музичні портрети ми побачили на уроці?
♦     Оберіть слова для визначення характеру музики, що описує кожну з подружок.
                            Дзвінка  Жалібна   Похмура
                            Сердита   Грайлива  Сумна
                        Журлива   Незадоволена   Весела

Немає коментарів:

Дописати коментар